Senátoři požadují, aby Ústavní soud zrušil pasáže, které v uplynulých dnech vyvolaly vášnivé diskuze. "Návrh skupiny 34 senátorů byl přidělen ústavní soudkyni Ivaně Janů," řekl mluvčí soudu Michal Spáčil. Kdy by soud mohl o ústavní stížnosti rozhodnout, si netroufl odhadnout.

"Žádost na přednostní vyřízení stížnosti neznamená, že jí bude vyhověno," dodal Spáčil. Ústavní soud jej měl projedná plenárně. Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který je jedním z předkladatelů návrhu, předpokládá, že kauza bude jednou z největších, jimž se letos bude Ústavní soud zabývat.

Senátoři navrhují zrušení zákazu zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení. Zrušit by se podle nich měl také zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů. Návrh podepsalo 34 senátorů - tedy dvojnásobný počet, než je k podání stížnosti Ústavnímu soudu třeba.

Senátoři navrhují v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Stížnost se týká novely trestního řádu, trestního zákona a zákona o ochraně osobních údajů, kterou s účinností od 1. dubna prosadila sněmovna navzdory výhradám Senátu, médií a jejich organizací. Oproti vládnímu návrhu, jehož cílem byla pouze větší ochrana obětí trestných činů, "se zaměřuje především na ochranu soukromí osob, proti kterým je vedeno trestní řízení".

Související