Sociální demokracie navrhla ustavit minimální povinné výživné pro děti rozvedených rodičů. Rodič, který nemá dítě v péči, by měl platit měsíčně alespoň 1400 korun na dítě do šesti let věku a 1680 korun na starší dítě. Ještě vyšší minimální výživné by pak platili bohatší rodiče, až 13.200 korun na dítě měsíčně. Výživné by se pravidelně valorizovalo spolu s růstem životního minima.

Na rozdíl od svých předešlých snah ČSSD rezignovala na zavedení státem placeného výživného za dlužné rodiče, nebylo by to prý efektivní. Namísto toho však navrhuje takzvané náhradní výživné ve výši půlky minimálního výživného. Dostávaly by ho ty rodiny, jimž jeden z rodičů dluží výživné a které mají nárok na přídavek na dítě. Náhradní výživné by vyřizovaly úřady práce.

Nový pokus zaopatřit samoživitelky

Vyplývá to z návrhu novely zákona o výživném, který tento týden předložila sněmovně poslankyně ČSSD Anna Čurdová spolu se stranickými kolegy. Předlohu brzy posoudí vláda, rozhodne o ní ale až parlament.

Sociální demokracie již dříve dvakrát prosazovala, aby nezaopatřeným rodinám, jimž jeden z rozvedených rodičů dluží výživné, platil tyto dávky stát. Na něm by pak ležela povinnost vymáhat dluh po nezodpovědném rodiči. V roce 2006 takový zákon z dílny ČSSD a KSČM vetoval prezident Václav Klaus. Sociální demokraté pak neuspěli ani s dalším návrhem v roce 2007. Ve třetím čtení ve sněmovně nenašel podporu u tehdejších koaličních stran. Zejména ODS upozorňovala na to, že by státem proplácené výživné jen posílilo nezodpovědnost dlužníků.

Konec myšlenky na státní alimenty

V aktuální důvodové zprávě k novele ČSSD se píše, že státní placení výživného se nakonec neosvědčilo ani v sousedním Slovensku. Vneslo to do systému prý spíše zmatky, dlužník nevěděl, jestli má peníze platit rodině nebo státu. Státu se navíc údajně nedařilo vymáhat dlužné částky. "Proto nový slovenský zákon a po jeho vzoru i tento návrh rezignuje na vymáhání výživného státem," píše se ve zprávě.

Sociálnědemokratický návrh počítá také se zavedením tabulek pro určování výživného, které by sloužily jako vodítko soudům. Podobné tabulky prý používají soudci v sousedním Německu.

Poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová před nedávnem navrhovala, aby stát dlůžným rodičům odebíral řidičské průkazy. Pro návrh ale nakonec nenašla podporu.