Je jedním z nejhlasitějších parlamentních kritiků Lisabonské smlouvy. Minulý týden žádal u prezidenta Václava Klause, aby pozdržel ratifikaci dokumentu. Řeč je o senátorovi ODS Jiřím Oberfalzerovi.

Najdeme si dobrého právníka a do dvou měsíců je Lisabon u Ústavního soudu, říká.

Proč je proti Lisabonské smlouvě a co mu o dokumentu řekl Václav Klaus? Zeptejte se senátora Oberfalzera.

Oberfalzer je hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz v úterý 19. května od 10:00.

Upozornění: On-line rozhovor je moderovaný. Vaše dotazy se z tohoto důvodu zobrazují se zpožděním. Děkujeme za pochopení.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane senátore, mám jen stručný dotaz. Vede Vás a možná i pana prezidenta alespoň částečně k odmítání Lisabonské smlouvy existence a cílené aktivity Bilderberg klubu a dalších podobných uskupení?
Oberfalzer
Přiznám se, že klub Bilderberg neznám, a tudíž ani jeho aktivity.
Čtenářský dotaz
Co jste říkal nápadu Vaší kolegyně Gajdůškové obžalovat prezidenta z velezrady za jeho postoj k Lisabonu?
Oberfalzer
Prezident se dopustí velezrady, pokud koná proti svrchovanosti, územní celistvosti anebo proti demokratickému řádu. Jistě uznáte, že to, že nespěchá s podpisem Lisabonské smlouvy, tuto skutkovou podstatu nenaplňuje. Podle mého soudu nese znaky velezrady spíše podpis LS, protože povede k podstatnému omezení naší svrchovanosti.
Čtenářský dotaz
Budete nějak spolupracovat s Machovou stranou? A je pravda, že Vám nabídl, abyste k nim přestoupil?
Oberfalzer
Zatím žádnou bližší spolupráci neplánuji, zůstávám v ODS, nabídku k členství jsem nedostal. Nicméně dobře znám pana Macha i některé další osobnosti, které stranu reprezentují, a vážím si jich.
Čtenářský dotaz
Proč si ODS odhlasuje na zasedání něco (nesouhlas s LS), co potom neplní? Jak ji lze potom věřit a volit?
Oberfalzer
Vaši otázku pokládám za řečnickou a plně ji sdílím. Sám nedokážu odpovědět. Podívejte se na texty mého vystoupení na posledním kongresu ODS.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jaké jsou podle Vás šance na odmítnutí Lisabonské smlouvy - je to vůbec reálně uskutečnitelné ? Neznamenalo by to automatické znepřátelení ostatních členů Evropské unie - pokud ano, jaké by jste očekával následky ?
Oberfalzer
Z pohledu naší iniciativy vůči LS by byla jediná šance, a sice, že by Ústavní soud uznal naše námitky. Pak by prezident podepsat nesměl. Další možnost je, že prezident sám odmítne podepsat. Obojí je reálné. Podívejme se na postavení tří zemí, které odmítly euroústavu, potažmo LS. Ani Francie, ani Holandsko, ani Irsko neupadly v nemilost. V případě Irska, které je srovnatelně malé, vidíme názorně, že reakce EU není ve vydělení Irska, ale v usilovném vyjednávání. Pokud se Irsko rozhodne referendum opakovat, dostane požadované výhody. I já bych si přál, aby měla naše republika možnost prosadit své požadavky, se kterými při vyjednávání neuspěla.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane senátore, můžete mně prosím stručně vysvětlit, proč je právě pro nás Lisabonská smlouva tak špatná, když pro ostatní země EU je minimálně přijatelná, když ji akceptovaly? Nebo jsou všude tak neschopní, že neodhalili ty záludnosti a my to zachráníme? Děkuji za odpověď.
Oberfalzer
Dohoda evropských politických elit, že se bude LS schvalovat parlamentní cestou, aby opět nenastaly potíže s hlasem lidu, vedla k tomu, že se i parlamenty zachovaly daleko loajálněji k Bruselu než ke svým zemím. Například Maďarsko schválilo LS dřív, než byl k dispozici její konečný text. Jediná země, kde se podle její ústavy referendum konat musí, je Irsko a Irové řekli ne. Velkým evropským zemím smlouva nahrává (reprezentují 62% obyvatel EU), staré členské státy jsou chráněny klauzulí kvalifikované většiny (představují totiž 55% členských států)ap. Nicméně, každá země rozhoduje za sebe a o sobě. Pro mě je důležité, jaký dopad bude mít LS na ČR. Přiznám se, že dopady na jiné státy jsem neposuzoval.
Čtenářský dotaz
Znáte nějaké internetové stránky, kde by bylo srozumitelně popsáno o čem Lisabonská smlouva je a co a jak přesně mění.
Oberfalzer
Mohu doporučit: www.lisabonskasmlouva.cz
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Proč jste argumenty proti LS nehledali už v době vzniku nebo když se o ní rozhodovalo v parlamentu. Proč hledáte argumenty proti ní, až když byla schválena - viz text na tomto webu "Najdeme si dobrého právníka a do dvou měsíců je Lisabon u Ústavního soudu, říká." Mimochodem, máte aspoň nějakou představu o tom, co by mělo být alternativou LS nebo jste jen proti, protože to je pro vás populisty prostě snazší: kritizovat, bořit, a hledat právnické kličky, než najít argumenty, řešení a nějakou společnou řeč?
Oberfalzer
ODS měla jasně odmítavý postoj již k návrhu Evropské ústavy. Tento postoj dokonce vyjádřil tehdejší předseda strany Mirek Topolánek otevřeným dopisem premiérovi Vladimírovi Špidlovi, v němž konstatoval, že se ODS necítí jeho podpisem pod euroústavu vázána a nebude ji podporovat, protože je pro ČR nevýhodná. Já tento postoj zastávám dodnes. Alternativou k LS je současný stav. EU funguje, daří se jí chrlit směrnice a nařízení a jiné koncepty takovým tempem, že snad ani více není potřeba. Neslyšel jsem dosud od nikoho, v čem že to EU nemůže za současných pravidel dostatečně efektivně působit. Smysl LS smlouvy je otevřít prostor pro vliv velkých evropských zemí na budoucnost EU a k ochraně jejich národních (ekonomických) zájmů a uchránit EU před případným nežádoucím vlivem nových členských zemí.
Čtenářský dotaz
Co si myslíte, že stojí za tím, že se ODS proměnila z euroskeptické strany na stranu prosazující schválení Lisabonské smlouvy?
Oberfalzer
Nemám tušení, snad jen cesta nejmenšího odporu...
Čtenářský dotaz
EU alias EHS dokázala mimo jiné: 1/ porazit komunismus a vymýtit nacismus, 2/ zařadit se mezi nejvyspělejší ekonomiky světa 3/ stát se uznávanou autoritou východoevropských zemí. Co jste dokázal Vy, kromě toho, že jste 40let chodil na veřejné stranické schůze.
Oberfalzer
Všeho, co jmenujete dosáhla Evropa bez LS. Na žádné stranické schůzi jsem v časech totality nebyl.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane senatore. Cetli jste Lisabonskou smlouvu? Dekuji
Oberfalzer
Ano.
Čtenářský dotaz
Také si myslíte že jsme ztratili suverenitu vstupem do EU , před čímž varoval Klaus ? Je Váš vzor Vladimír Putin nebo Václav Klaus ?
Oberfalzer
Vstupem do EU jsme jistě odevzdali část své suverenity. LS nám odebere další podstatné rysy svrchovanosti: vystupování vůči třetím zemím, rozhodování o pobytu osob z třetích zemích na našem území, trestněprávní problematiku, vlastní zahraniční politiku atd. O vstupu do EU jsme rozhodli v referendu. Většinovou vůli lidu v tomto rozhodnutí respektuji. Mým vzorem jsou lidé, kteří za samostatnost naší vlasti položili život, ačkoli také měli možnost dělat kompromisy.
Čtenářský dotaz
Jaká je situace s LS například v Polsku? Říká se, že si vymohli na EU nějakou výjimku. Víte, čeho se ta výjimka týká?
Oberfalzer
Poláci si vymohli výjimku z Listiny základních práv a svobod, mj. kvůli sudetské problematice anebo kvůlu náboženským zájmům. Poláci také prosadili odklad změny vah jednotlivých zemí při kvalifikovaném hlasování.
Čtenářský dotaz
Volíval jsem ODS, mimo jiné i pro její realistický pohled na Evropskou unii a určitý odpor vůči eurooptimistickému federalismu, postaveném na směřování k socialistickému řízení celoevropské ekonomiky. Mimochodem, volil jsem i přímo Vás, v senátních volbách, a jsem rád, že v ODS patříte k odpůrcům Lisabonské smlouvy. Moje otázka zní: proč bych měl v nadcházejících volbách do EP volit ODS, když jasně ukázala, že jako celek dokáže svoje názory zradit a pohřbít, otočit se o 180 stupňů? ODS podpořila Lisabonskou smlouvu, která je cestou k evropskému socialistickému superstátu. A co se to v ODS děje, že prakticky celé její vedení dokáže v tak klíčové věci tak zásadně změnit názor, a ještě se navážet do těch, kteří se drží principů?
Oberfalzer
Momentální stav vnitřní prázdnoty ODS je dílem současného vedení. Neumím pochopit, že se tomu strana jako celek podvoluje. Proč volit ODS do EP? Jsou ještě lidé, kteří za to stojí, doporučuji podpořit Hynka Fajmona, který své postoje nemění.
Čtenářský dotaz
Dobry den, muzete prosim popsat moznosti/strategii, jak zvratit uvedeni LS do Evropske Unie? V pripade kdyby k tomu skutecne doslo, jaka by byla podle Vas dalsi cesta v ramci cele EU?
Oberfalzer
Poslední instancí jsou: Irsko a případné opakování referenda, německý Ústavní soud, na jehož nález čeká německý prezident, polský prezident, který čeká na výsledek v Irsku a v neposlední řadě Ústavní soud ČR a český prezident. Očekávám, že se evropské politické elity sejdou a vymyslí novou habaďůru, jak evropskou ústavu znovu převléci, přejmenovat a podstrčit členským zemím. Občané Evropy by ovšem měli být napotřetí bdělejší a nenechat si vzít možnost o tak závažné věci rozhodovat.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, já sám nevim jestli jsem pro LS nebo proti LS. Moc o této smlouvě nevím, púrotože infromace z médií jsou značně zkreslené a značně rozdílné. Mohu se jen zeptat, proč podle vašeho názoru vadí LS pouze ČR a Irsku? Proč ostatním zemím nevadí, když je tak špatná a tak moc omezuje suverenitu státu? děkuji.
Oberfalzer
Na tuto otázku jsem již odpovídal.
Čtenářský dotaz
Dobrý Den Mylíte, že je trošku zarážející, že Maďaři, kteří patří k nejvíce pronárodním státům schválí Lisabon mezi prvními a prezident a vy to odmítáte. V čem to jo? Proč se Maďaři nebojí o svou suverenitu a Češi ano?
Oberfalzer
Chování Maďarska sleduji již od doby vyjednávání o vstupu. Jejich národní hrdost částečně stojí na někdejším vlivu v Rakousko-Uhersku a rádi by se do toho postavení vrátili. Snaží se tedy být evropskými premianty. Například velmi usilovali o to, aby byli přijati do EU jako první.
Čtenářský dotaz
Dobry den, muzete prosim popsat moznosti/strategii, aby LS nebyla zavedena v EU? V pripade, ze by k tomu skutecne doslo, jake jsou podle vas dalsi cesty v ramci Unie?
Oberfalzer
Otázka je již zodpovězena.
Čtenářský dotaz
Proč mají někteří senátoři takový ,,strach,, z Lisabonské smlouvy? Proč ho nemají státy naší velikosti jako Dánsko, Finsko, které smlouvu schválily.
Oberfalzer
Viz dřívější odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane senátore, už jste si našel právníka, s kterým půjdete kvůli tomu Lisabonu k Ústavnímu soudu? A kdy to bude?
Oberfalzer
Postupujeme podle kroků, které jsme zveřejnili. Dnes máme k této věci poradu. Chceme se obráti na 2-3 odborníky, aby bylo naše podání dostatečně fundované a nemělo skuliny. Počítám, že příští týden budeme mít jména i souhlas těchto osob.
Čtenářský dotaz
Pane Senátore, energetická krize je jen jeden z momentů, kdy celá Evropa pocítila nutnost jednat jako celek...myslíte si, že máme jako země našeho rozměru dostatečné páky k prosazeních našich zájmů bez LS? Jak byste konrétně postupoval v energetické politice, pokud by LS nebyla schválena s ohledem na fakt, že ne všechny země v rámci současné unie cítí stejnou potřebu se Rusku "postavit"? a neříkejte, že tu žádný problém není...LS není jen o ztrátě části suverenity, ale také o právních závazcích, jež ostatní země budou mít jedna vůči druhé, což princip sdílené suverenity zajišťuje...děkuji
Oberfalzer
Vůči Rusku si buduje exkluzivní vztah Německo. Plynovod po dně Baltského moře přímo do Německa je toho důkazem. Po vstupu LS v platnost bude EU rozhodovat nejen o energetických potřebách (kvótách), ale i o způsobu výroby energie. Z toho mám obavy. Krize v dodávce zemního plynu pominula i bez LS.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane senátore, myslíte si, že existuje alespoň mizivá šance, že pan prezident LS podepíše? (Já věřím, že nikoli.)
Oberfalzer
Já doufám, že pan prezident sám sebe nepopře a smlouvu nepodepíše.
Čtenářský dotaz
Nemyslíte si, že druhá sněmovna je přežitek? Když člověk vidí výsledky Vaší práce, tak ten pocit má.
Oberfalzer
Dvoukomorový systém je jen v některých zemích a lze si představit, že by ČR měla jednokomorový parlament. Pak by se ovšem musela posílit pozice prezidenta. Sám bych takové řešení podporoval, ale pravděpodobnost, že se je podaří prosadit, je velmi malá.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte, že jednotlivé státy v Evropě dosáhnou svých cílů spíše pokud budou suverénní, než když budou součástí více integrované Evropy (s vydefinovanou zahraniční politikou? Není v dnešním spíše vítezem velký hráč, který je schopen prosadit svou než středně malý stát bez podpory? K čemu je pak národní suverenita? Děkuji za odpověď.
Oberfalzer
Aby se Evropa stala velkým světovým hráčem, to je jistě dobrý cíl. Nezdá se mi však, že k němu vede uspěchaná federalizace, o které nota bene neproběhla žádná debata. Ona se jen pokoutně realizuje v paragrafech LS. Podmínkou vlivu je také vnitřní stabilita. Jakmile přestane být EU klubem rovnocených partnerů a začně rozhodovat velikost, vzniknou skupiny nespokojených a vnitřní nejednota podlomí vnější vliv. Směřujeme do fáze, kdy bude Evropa sestávat z národů vítězných a podmaněných.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Rozumím tomu tedy správně, že jste pro podpis LS, ale až za delší dobu, kdy se podaří prosadit pro ČR výhodnější podmínky?
Oberfalzer
Jsem pro to, aby Evropa směřovala k jednotnému federálnímu uspořádání s pojistkami pro malé státy, ale v horizontu dvou generací. Toto všechno má znaky úprku, při němž se na životy koní nehledí.
Čtenářský dotaz
Vážený pane, myslím, že Vaše i Klausova argumentace proti LS je lživá propaganda vlastních zájmů. Jaké kompetence občan ztratí? Jednotlivý řadový občan, kromě volebního práva, žádné další kompetence nemá, všechny jsou delegovány na politiky, jako jste např. Vy. A jaký rozdíl je pro občana v tom, jestli se něco rozhoduje v Praze nebo v Bruselu? Já myslím že minimální, spíše se domnívám, že civilizovaná a kulturně vyspělá západní Evropa je větší zárukou správných a užitečných rozhodnutí, než vládci lokálních pašalíků, mafiáni a figury jako jste Vy nebo Klaus. O kompetence a s tím spojené státní trafiky můžete přijít jenom Vy, lokální politicu, nicméně řadového občana toto trápit nemusí.
Oberfalzer
Tento názor slýchám často. Ať nám radši vládnou z Bruselu. Jednak si nemyslím, že jsou západní politici o tolik mravnější než naši (viz čerstvý skandál ve Velké Británii, nebo Chiracovy potíže s byty ap.). Ale hlavně, LS bude navždy, ne jenom do doby, než se tady umravníme. Masaryk žádal 50 let ke klidnému zrání demokracie. Máme za sebou 20. Podle mého soudu, vzdor nejrůznějším potížím a excesům, ke kvalitní demokracii směřujeme. Nebuďme netrpěliví. Co se 50 let kazilo, to se nedá spravit za 2 desetiletí. Nevzdávejme se šance na nápravu vlastními silami.
Čtenářský dotaz
Dobrý Den Chtěl jsem se Vás zeptat proč nejste více aktivní proti Lisabonské smlouvě a proč za velezradu nežalujete parlament a senát proč jste to doposud neučinil a jest-li to tedy učiníte. Děkuji za odpověď Petr
Oberfalzer
Trestný čin velezrady u parlamentu neexistuje. Parlament jenom dává souhlas k ratifikaci, vlastní ratifikaci provádí prezident. Děkuji všem tazatelům za jejich zájem a přeji vše dobré.
Související