Nový ministr dopravy Gustav Slamečka připravuje zdražení dálničních známek. Nejběžněji používaná dálniční známka by místo současné tisícovky stála 1100 korun, tedy o deset procent více.

O zdražení zatím není rozhodnuto.

"Uvažujeme o zvýšení na 1100 korun. Je to ale první signál z našeho ministerstva, ještě to nemáme předjednané s premiérem. Důvodem je to, že síť dálnic a rychlostních silnic se vloni rozrostla o zhruba padesát kilometrů a podobný počet přibude i letos ," řekl iHNed.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Peníze na dálnice

Naposledy se známky zdražovaly před dvěma roky. Roční známka pro osobní automobil tehdy podražila z 900 korun na tisícovku, pro nákladní vůz nad 3,5 tuny se cena zvýšila na 8 000 ze 7 000 korun.

Slamečka při nástupu na ministerstvo řekl, že bude chtít zajistit chybějící peníze na dopravní stavby, především na dokončení pražského okruhu a dálnice D47 na severní Moravě. Ministr chce peníze také na údržbu silnic a rozšíření informačního systému na dálnicích.

V rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury však ubývají peníze a při očekávaných škrtech kvůli rychlejšímu propadu ekonomiky se nedá vyloučit, že jich ještě ubude. Když v minulých dnech premiér Fischer komentoval nová čísla o výkonu ekonomiky, řekl, že stát bude muset slevit ze svých výdajů.

Slamečka řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, že jeho resort přijde v rozpočtu na příští rok o 20 miliard korun. "Po odečtení výdajů nám zbývají na investice zhruba dvě miliardy korun. Tato částka stačí zhruba na pět kilometrů dálnic," vysvětlil s tím, že původně mělo ministerstvo v plánu otevřít nových 50 kilometrů dálnic a zhruba 80 až 90 kilometrů silnic první třídy.

Související