Nejvyšší správní soud (NSS) uložil ve středu táborskému soudci Zdeňku Pořízkovi důtku za průtahy ve třech trestních věcech. Nadřízení soudce napomínali za podobné prohřešky již v minulosti. Ve středu pro něj žádali snížení platu o 20 procent na pět měsíců. Návrh však soud zamítl. Soudce Pořízek své chyby nijak nezpochybňoval a přiznal, že k průtahům neměl žádný objektivní důvod.

"Byly to rozsáhlejší věci se složitým dokazováním. Vyžadovaly delší přípravu. Odložil jsem to, abych se mohl věnovat něčemu jinému. Bohužel jsem to odkládal příliš dlouho," řekl Pořízek.

Předseda Okresního soudu v Táboře Pavol Lukačejda uvedl, že Pořízek míval podobné problémy opakovaně. Jednání prý nařizoval se zpožděním, pozdě vyhotovoval také písemná rozhodnutí. Jinak jej nadřízení hodnotí kladně.

První veřejné jednání o kárné zodpovědnosti soudce

"Jde o dobrého soudce, já bych ho nerad ztratil. Dobře soudí, ovládá zákony. Pokud tyto nedostatky odstraní, což je v jeho silách, pak může vykonávat funkci soudce dál," řekl Lukačejda.

Středečníf zasedání jednoho ze tří kárných senátů je prvním veřejným jednáním o kárné zodpovědnosti soudce či žalobce před Nejvyšším správním soudem. NSS kvůli novele zákona postupně přebírá agendu kárných žalob od vrchních soudů a Nejvyššího soudu. Zatím dostal asi 15 žalob na soudce a tři na státní zástupce. Řízení je nově jednostupňové, nelze se odvolat. V úvahu připadá pouze ústavní stížnost.

Členy nových kárných senátů, které mohou soudcům například snížit plat nebo jim odejmout talár, jsou také advokáti, akademičtí pracovníci a žalobci. Ministerstvo spravedlnosti doufalo, že díky této změně stoupne důvěryhodnost kárných řízení. V minulosti prý bývali soudci ke kolegům příliš shovívaví. Dnes v senátu zasedla například vysokoškolská učitelka Dalimila Gadasová.