Ukrajinská premiérka Julie Tymošenková v pátek jednala se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, ale spor o skladování zem,ního plynu na Ukrajině přetrvává, uvedla agentura Reuters.

"Zatím to nebylo vyřešeno," uvedla Tymošenková. "Věřím ale, že nalezneme kompromis," dodala. V lednu narušil spor ohledně plateb za dodávky plynu mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Putin podle agentury Reuters odmítl návrh Tymošenkové, podle kterého by Ukrajina kupovala plyn pro ukrajinské zásobníky za budoucí poplatky za tranzit ruského plynu. Takovýto postup by podle Putina v zásadě znamenal poskytnutí úvěru Ukrajině a byl by velmi riskantní.

Ještě před začátkem jednání se Tymošenková nechala slyšet, že očekává, že se ve sporu o skladování plynu Ukrajina s Ruskem dokáže domluvit. "Jsem si jistá, že nalezneme vzájemné pochopení v otázce předávání plynu do zásobníků, protože to je velmi důležité pro Evropskou unii, Ukrajinu a pro všechny ty, kteří odebírají ruský plyn," sdělila podle agentury Reuters Tymošenková.

Zdroj z ruské vlády již ve čtvrtek uvedl, že Rusko a Ukrajina se dostaly na pokraj další plynové krize kvůli skladování plynu na Ukrajině, jež má zajistit hladký tranzit ruského plynu do Evropy. Ukrajinská energetická společnost Naftogaz nicméně uvedla, že nevidí ke krizi důvod.

Hrozbu plynové krize nezažehnal ani summit EU-Rusko 

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině pomohla zajistit dostatek financí, a pomohla tak zabránit další plynové krizi. "Žádná ujištění (o neopakování krize) Rusko nedalo a ani dávat nebude. Na naší straně nejsou žádné problémy, vše je v pořádku. Ujištění by měl dávat ten, kdo má za plyn platit," řekl Medveděv.

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí v létě vytvářet na Ukrajině zásoby plynu, aby byl zimě schopen zajistit potřebné dodávky evropským odběratelům. Gazprom má však obavy, že by Ukrajina mohla tento plyn krást, proto jej v posledních letech v létě Ukrajině prodává a v zimě kupuje zpět. Tento systém funguje dobře, pokud ceny plynu rostou. Letos se však očekává jejich pokles, což by mohlo Naftogazu způsobit značné ztráty.

Ukrajina a Rusko už spolu vedly spor o tranzit plynu několikrát. Evropská unie se kvůli jejich sporu na začátku letošního roku ocitla několik dnů téměř bez dodávek ruského plynu.

Tématu se dotknul také dvoudenní summitu EU-Rusko, který skončil v pátek v ruském Chaborovsku. Obě strany se nicméně vyhnuly podpisu jakýchkoliv dohod týkajících se plynu.

Ruský prezident Medveděv jen znovu Brusel varoval před opakováním krize s Ukrajinou. "Je třeba naplnit ukrajinské podzemní zásobníky 19,5 miliardami kubíků plynu, což si vyžádá čtyři miliardy dolarů. Máme pochyby o ukrajinské platební schopnosti. Jsme připraveni pomoci, ale chtěli bychom, aby část odpovědnosti převzala i EU," varoval Medveděv unii.