Nové léky podle přednosty dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiřího Štorka zvyšují kvalitu života pacientů. Právě té podle něj dermatologové věnují v poslední době velkou pozornost. Jeho slova zazněla ve čtvrtek u příležitosti 10. mezinárodního kongresu dermatologů, na kterém se v Praze sešlo na 4000 odborníků ze 105 zemí a který zde probíhá až do 24. května.

"Kvalita života pacientů byla dlouho opomíjená oblast a nyní se konečně tento aspekt péče o nemocné dostává do popředí. I když pacienti nejsou mnohdy ohroženi na životě, tak dopad na jejich život je devastující. Moderní léčba to mění," řekl Vladimír Vašků z brněnské dermatovenerologické kliniky Masarykovy univerzity.

Účinná nová léčba podle něj mění i život nemocných lupénkou. "Dříve živořili, ztráceli zájem o běžné činnosti, dnes se vracejí do života, na školy, do práce," popsal.

Nové postupy v léčbě chronického ekzému rukou představil italský odborník Torello Lotti. Nadějí je podle něj alitretinoin, látka chemicky podobná vitamínu A. Lék, který je zatím dostupný ve třech evropských zemích, podle něj skutečně mění životy lidí. V Česku se zatím neprodává.
K současným hlavním otázkám dermatologie patří biologická léčba lupénky, nové přístupy k léčbě atopického ekzému a kožní nádory, které stále přibývají a jejichž prevence se nedaří tak, jak by si lékaři přáli. Dále to jsou tropické nemoci, které ovlivňují globálně zdravotní stav obyvatelstva, řekla prezidentka kongresu Jana Hercogová.