Proti ohlášenému shromáždění zhruba pěti desítek příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS) dnes v Bílině na Teplicku protestovaly asi dvě stovky Romů. Obě skupiny oddělil policejní kordon, který zabránil incidentům. Romové se ještě předtím, než začali stoupenci DS pronášet projevy, po domluvě s policií rozešli.

Mluvčí teplické policie Ilona Novotná po skončení akce ČTK řekla, že policisté nezaznamenali žádný incident a nemuseli zasahovat. V Bílině bylo nasazeno zhruba 200 policistů včetně těžkooděnců, které podporovalo vodní dělo. Při kontrolách na příjezdech do Bíliny podle mluvčí zabavili šest nebezpečných předmětů, které mohly být použity jako zbraň.

Příznivci DS se sešli po poledni na vlakovém nádraží v Bílině, odkud se vydali na pochod k sídlišti Na Chlumu. Na místo dorazili také zástupci Romů. Obě skupiny na sebe vzájemně verbálně útočily. Extremisté křičeli hesla jako "Cikáni do práce" nebo "Čechy Čechům" Romové odpovídali "Táhněte, my jsme tady doma".

Série incidentů 

Dělnická strana pořádá akce ve městech Ústeckého kraje, kde jsou problémy se sociálně vyloučenými lokalitami, pravidelně. V neděli se její příznivci sešli v Chomutově, kde policie jejich akci na podnět radnice rozpustila. Zadržela čtyři příznivce DS, kteří neuposlechli výzvy policie a napadali zdejší Romy.

Skupina pravicových extremistů, kteří u sebe měli i znaky DS, 3. května v Chomutově napadla pietní shromáždění Romů kvůli obětem žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku.

Týden předtím skupinu příznivců DS a místní Romy v Krupce na Teplicku oddělil jen kordon těžkooděnců. Dva mladí Romové se tehdy pochodující příznivce strany pokusili napadnout, zadržela je policie.

Nejhorší střety mezi policisty a příznivci DS se odehrály loni 17. listopadu v Litvínově, kdy policie pravicové extremisty nepustila do sídlišti Janov, vše skončilo déle než hodinu trvající bitkou mezi policisty a extremisty.

DS má akce naplánované i na příští víkend, její příznivci se chystají do Podbořan, Mostu a Litvínova. O týden později si pak pravicoví extremisté chtějí v Mostě a Litvínově připomenout deset let smrti jednoho z nich Miloše Reha.

Vláda se pokusila stranu zakázat, Nejvyšší správní soud ale jejímu návrhu nevyhověl. Nový ministr vnitra Martin Pecina už řekl, že návrh hodlá předložit znovu.

Související