Předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová řekla, že strana připravuje stížnost k příslušným institucím EU. Trestní oznámení na vedení televize či rozhlasu podávat nebude, protože prý nevěří současnému systému.

Edelmannová dále uvedla, že v pondělí zašle České televizi nový spot, ve kterém strana "poděkuje řediteli ČT za mediální zviditelnění, o kterém se jí ani nezdálo". Klip také umístí na internetové stránky Národní strany.

ČT a ČRo minulý týden rozhodly, že neodvysílají některé volební spoty strany. V televizním klipu se střídaly záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty. Jeden z rozhlasových spotů zase obsahoval ukázku, ve které herec Václav Vydra říká: "Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobré ráno sousede."

ČT už kvůli klipu podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání několika trestných činů. Ke stejnému kroku se chystá i ČRo. Podle premiéra Jana Fischera byla zveřejněním spotu naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Rozhlas neodvysílal také dva volební klipy krajně pravicové Dělnické strany, který obsahuje věty, jako "Odmítáme vládní politiku cikánského rasismu, kdy z našich daní platíme cikány, aby nemuseli pracovat a svůj volný čas věnovali obtěžování slušných lidí." Strana poté podala trestní oznámení na ředitele ČRo pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Její předseda Tomáš Vandas také svolal do Prahy protestní shromáždění.

Ministr vnitra Martin Pecina uvedl, že navrhne vládě, aby podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz činnosti obou stran.

 

Související