Do konce týdne strhne těžká technika ruiny domku ve Vítkově na Opavsku, který před časem vypálili žháři. ČTK to v pondělí řekl starosta města Pavel Smolka. Domek, který patří šestici Němců, obývala romská rodina. Při požáru byli tři lidé zraněni. Nejvážnější popáleniny utrpěla dvouletá Natálka.
 
Majitelé nemovitosti měli nebezpečné trosky zlikvidovat do minulého pátku. "Dnes stavební úřad vydá příkaz technickým službám, aby trosky strhly. Mají na to lhůtu pěti dnů. Do konce týdne by to mělo padnout," uvedl starosta. Dodal, že město pak náklady na likvidaci nebezpečné ruiny bude vymáhat po majitelích nemovitosti.

Dodal, že město už kontaktovali tři z šesti majitelů nemovitosti, kteří domek před časem získali jako dědictví. "Zajímali se o obecné věci a také o to, v jakém stavu je vyšetřování. Jeden telefonoval. Dva nám napsali dopis," doplnil starosta s tím, že dědicové by měli v červnu či v červenci navštívit Vítkov. "Uvedli, že si chtějí v Česku najmout právníka, který by je zastupoval. To by nám situaci výrazně zjednodušilo," řekl.

Holčičku oheň vážně popálil na 80 procentech těla 

Dvouletá Natálka utrpěla při požáru nejvážnější zranění. Oheň jí způsobil popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Holčička zůstává stále v péči lékařů. Popáleni byli i její rodiče. Ti už ale byli z nemocnice propuštěni. Nyní rodina žije v azylové ubytovně vítkovské radnice.

Případ vyšetřuje policie, která se stále zabývá třemi verzemi. Podle jedné mohlo jít o pomstu či upozornění na dluh ze strany lichvářů. Druhá řeší případné osobní spory. Ve třetí se kriminalisté zabývají možností, že tři zápalné láhve do domku vhodili pravicoví radikálové, a případ tak může mít rasový podtext. Žháři na domek romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna.

V souvislosti s požárem policisté pátrají po tmavém autě. Údajně projelo kolem domu těsně po žhářském útoku. Podle svědků bylo neosvětlené. Ve voze prý sedělo několik lidí. Informace o voze a členech posádky mohou svědci policii předat prostřednictvím telefonního čísla 974 721 323.

Související