Batman, nelítostný nepřítel zločinců z velkoměsta Gothamu, patří k nejstarším komiksovým superhrdinům. Muž v netopýřím kostýmu, který se poprvé objevil 27. května 1939 v sešitě Detective Comics číslo 27, se ale v jednom důležitém detailu od ostatních hrdinů liší. Nedisponuje totiž žádnými nadpřirozenými schopnostmi, zlo poráží díky bojovému umění a mnoha technickým hračkám - od upraveného automobilu přes zvláštní bumerang až po výjimečný kostým.

Netopýří muž, který jako temný mstitel pronásleduje po nocích zločince, má samozřejmě také civilní alter-ego. Pod černou maskou a pláštěm se skrývá milionář Bruce Wayne, který jako devítiletý přišel při banální pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Během sedmi desítek let se o to sice Bruce v kostýmu Batmana neustále pokouší, nikdy se mu to ale nepodařilo dokonale.

Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův (zpočátku se psal s pomlčkou, tedy Bat-Man) neúspěch ale velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou i dnes pravidelně hltat nové příběhy. Za dlouhověkost totiž Batman nevděčí jen svým zločinným soupeřům, ale spíše trvajícímu čtenářskému zájmu. V minulosti měl přitom nejméně dvakrát pořádně na kahánku, poprvé v polovině 60. let. "Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit," vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane.

Batman, Kočičí žena, Joker a ukradené klenoty - výtečná kreslená epizoda z 60. let

 

Za svou tehdejší záchranu vděčil netopýří muž dvěma významným změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů vrátila zpět k detektivním kořenům. Druhým podstatným impulzem se stal televizní seriál, který se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly všechny rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Následující dekádu a půl autoři Batmana pokračovali v nastoleném trendu a zločinci v Gothamu se nadále potýkali s osamělým mstitelem. Jen občas mu přišel na pomoc pobočník Robin (v 50. a 60. letech viděli kritici v jejich vztahu silné homosexuální prvky) nebo Batwoman či Batgirl (do příběhu vstoupily právě proto, aby pomohly pověsti o hrdinově homosexualitě vymýtit). Opravdové znovuzrození netopýřího muže ale přišlo až v polovině 80. let.

Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového guru Franka Millera. Na přelomu 70. a 80. let si Miller udělal jméno na Daredevilovi nebo minisériích Wolverine a Ronin. V roce 1986 pak vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns), který navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi, který si naposledy oblékne masku, aby se postavil všudypřítomnému zlu, odstartoval novou éru - plnou temných příběhů, zmaru a pocitu prázdnoty.

Ve stejné duchu se pak nesl i první z batmanovských filmů, který v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson. O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací, další dvě adaptace slavného komiksu (Batman navždy a hlavně Batman a Robin) ale přinesly fanouškům netopýřího hrdiny zklamání a zdálo se, že Batman už na filmové plátno nikdy nevkročí.

Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi, který se před čtyřmi lety vrátil na počátek ságy. Jeho Batman začíná s Christianem Balem v hlavní roli popisuje cestu Bruce Waynea od mladíka toužícího bojovat s nespravedlností k temnému mstiteli v netopýři masce. Loni pak Nolan přidal neméně úspěšné (a také temné, jak se na Batmana sluší) pokračování, nazvané jen Temný rytíř. V něm se Batman poprvé utkal s Jokerem, kterého jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger. Nyní fanoušci jen čekají, jestli Nolan naplní rčení "do třetice všeho dobrého".

Ledgerův Joker pomohl poslednímu Batmanovi v popularitě