Červnové volby do Evropského parlamentu má podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrát ODS, kterou by volilo 36,5 procenta dotázaných.

Druhá ČSSD by dostala 28 procent hlasů, vyplývá z volebního modelu, jehož výsledky toto pondělí CVVM poskytlo ČTK. Z předchozích průzkumů přitom jako vítězná strana dlouhodobě vycházela ČSSD.

 Z předchozích průzkumů přitom jako vítězná strana dlouhodobě vycházela sociální demokracie.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že průzkumy se různí a že je to nyní první průzkum s tak velkým rozdílem. Je to překvapivé, jiné průzkumy to nenaznačují, dodal šéf sociální demokracie.

Začíná bitva o 22 míst v Bruselu. Důležitých i dobře placených - čtěte ZDE

Stránky ČSSD se staly terčem hackerů - čtěte ZDE

Odhodlání jít k volbám klesá 

Do EP by se podle CVVM dostaly ještě KSČM s 15,5 procenta, KDU-ČSL s 6,5 procenta a Strana zelených, která by rovněž překročila pětiprocentní práh, a to o půl procenta. Další strany a hnutí by tuto hranici nepřekonaly, předpovídají autoři průzkumu.

Zjistili také to, že k volbám do europarlamentu chce přijít čím dál méně lidí. V květnu projevilo odhodlání jít volit evropské poslance jen 40 procent dotázaných, 46 procent se k volbám nechystá, 14 procent lidí nevědělo.

"Ochota zúčastnit se voleb do EP v uplynulých měsících značně poklesla - od března o devět procentních bodů," uvedlo CVVM a dodalo, že skutečná účast bude asi ještě nižší. 

Podle květnového výzkumu agentury STEM je v čele žebříčku stranických preferencí před volbami do EP sociální demokracie před ODS. STEM ale upozornil na to, že skutečný výsledek voleb bude do velké míry záviset právě i na volební účasti. V případě malého zájmu voličů by mohla nejvíc křesel v EP získat ODS, uvedli autoři ze STEM.

Související