Měsíc od prvního mexického případu má Česko svou premiéru prasečí chřipky. Česko nyní stojí na prahu rozhodnutí. Rozpoutat stejnou paniku, která vypukla v prvních zemích s ptačí chřipkou, nebo vyjít ze stávajících statistik a přistoupit k fenoménu s chladnou hlavou.

Nemoc, na kterou dosud není účinný lék, s sebou totiž nese značnou dávku paniky. Ve Spojených státech kvůli ní zavřeli 60 škol, v Itálii 16. V Egyptě začaly úřady vybíjet veškeré chovy prasat. Na chřipku přitom na celém světě dosud prokazatelně zemřelo 91 lidí, v Evropě žádný. Mladý český pilot se z nemoci léčí doma.

V ČR má první případ zatím jediný důsledek. Stát nakoupí zhruba milion dávek léku Tamiflu navíc. Mimořádná opatření se zatím nechystají. "Každý rok zahyne na běžnou sezonní chřipku 2000 lidí a toto je za tento měsíc první případ, který má navíc naprosto minimální příznaky, chtěl bych tedy všechny uklidnit," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Panika, která vede trasou zvíře - člověk-- nákaza, neobchází Evropou v posledních letech poprvé. Účet za boj s takzvanou nemocí šílených krav se vyšplhal v Evropě na osm miliard eur. V Česku zhruba na miliardu korun.

Nemoc šílených krav, podobně jako ptačí chřipka, byla nicméně živena ekonomickým pozadím. Evropa se bránila dovozu drůbežího masa z Asie a hovězího z USA. Prasečí chřipku si jako argument nikdo ze silné evropské zemědělské lobby vzít nemohl, šíří se zejména vzduchem a název "prasečí" je spíše lidovým pojmenováním.

Pozor na Mexiko

Evropané cepovaní předchozími kampaněmi ale zareagovali jistě. Evropské země včetně Česka vyzývaly turisty, aby cestu do Mexika dobře zvážili. Mexiko na to reagovalo po svém. Kdo se nakazil a přežil, má druhou návštěvu země zdarma. Česko také oprášilo své dva miliony dávek léku Tamiflu, který tlumí příznaky chřipky, Francie navrhovala zakázat lety do Mexika, v Anglii se zase připravovali na to, že onemocní polovina jejích obyvatel.

Ve světě byly reakce ještě tvrdší. Argentina si připsala prvenství, když kvůli panice z nákazy prasečí chřipkou vypukly dokonce nepokoje.

Stalo se tak v městečku Godoy Cruz u hranic s Chile, kde skupina místních obyvatel napadla kameny a výkřiky "Ať jedou pryč!" autobus, v němž cestoval podezřelý nakažený a jehož všech 43 pasažérů jelo na vyšetření do nemocnice.

Cena za chřipku

Měsíc po vypuknutí chřipky je zřejmé, že nemoc neudeřila se silnou razancí. Stejně jako Českem prošuměla zpráva o zatím posledním jarním případu krávy nakažené BSE, už i v Mexiku plní téma o nemoci jen zadní stránky novin.

Ekonomičtí analytici už začali v Mexiku sčítat škody. Podle listu El Universal odhadují, že tamní ekonomiku stála chřipková epidemie - či spíše opatření proti ní a panika s ní spojená - nejméně půl procenta HDP.

Tento údaj guvernéra mexické národní banky Guillerma Ortize Martíneze ovšem experti ze soukromých firem považují za optimistický. "Škoda způsobená chřipkou se bude pohybovat spíš kolem poklesu o jedno procento HDP," řekl listu Alfredo Coutiňo, ředitel latinsko#173#americké divize ratingové agentury Moodyĺs.

Globálně Světová zdravotnická organizace eviduje 12 800 případů a 92 mrtvých, z toho 80 v Mexiku, devět ve Spojených státech, po jednom například v Kanadě a Kostarice. Kromě Mexika a USA je nejvíce nemocných v Japonsku, Británii a Španělsku.

Přesto ve srovnání s poslední celosvětovou pandemií jsou statistiky prasečí či mexické chřipky velmi slabé. Na takzvanou Hongkongskou chřipku zemřelo v letech 1968 a 1969 na milion lidí.

Pandemie je když...

Pokud by se přece jen v Česku chřipka rozmohla, země má připraven pandemický plán. Odborníci spočítali, že při nejhorším scénáři by v Česku zemřelo až dvanáct tisíc lidí, proti agresivnímu viru by totiž byli lidé méně odolní než proti běžné chřipce, která přichází každou zimu.

»Předpokládá se závažnější průběh nemoci a vyšší míra úmrtnosti než v případě sezonní chřipky, protože celá populace nebude imunní vůči novému chřipkovému viru,« stojí v takzvaném Pandemickém plánu, kteří experti zpracovali v roce 2004, když světu hrozila ptačí chřipka.

Třicet procent lidí by totiž nemohlo v prvních týdnech pandemie chodit do práce - jak nemocní, tak i lidé, kteří by se museli starat o své blízké. A pandemie by měla i obrovský vliv na hospodářství: roční propad
ekonomiky by dosáhl 60 až 80 miliard.

Pokud by nový druh chřipky zaútočil v plné síle, nejohroženější by byli lidé nad šedesát let, nejméně naopak děti a mladí do osmnácti.

Chřipka má ale i pozitivní dopady. Akcie farmaceutických firem v prvních dnech po oznámení výskytu chřipky vyskočily o několik procent vzhůru.

A vědci začali vynalézat lék, který mexickou chřipku dokáže vymýtit. Jeho vznik je prý otázkou příštích týdnů. Zatím se zdá, že všichni pacienti měli stejný vir, což znamená, že nijak nemutuje. "To naši úlohu nalézt novou vakcínu velmi, velmi zjednodušuje," uvedla Nancy Coxová z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC).

Centrum pro kontrolu nemocí má už prý dokonce "prototyp" původce nové mexické chřipky, který zkoumá. S přípravou výroby očkovací látky by se mohlo začít pravděpodobně už na začátku června.

Prasečí chřipka ve světě