Z trestného činu obecného ohrožení obvinila policie strojvůdce, který je podezřelý, že zavinil únorovou srážku vlaků v Paskově na Frýdecko-Místecku. Muži hrozí až pět let vězení, řekl ČTK frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Při nehodě bylo zraněno asi 50 osob. Škoda na vlakových soupravách přesáhla deset milionů korun.

 

 

Nehoda se stala 16. února krátce po 09:00 na jednokolejné trati zhruba půl kilometru od nádraží v Paskově. Strojvedoucí motorového vlaku jedoucího směrem od Paskova do Ostravy nepočkal na příjezd osobního vlaku z Ostravy, s nímž se měl ve stanici křižovat. Žurovec dodal, že obviněný strojvedoucí při výslechu uvedl, že si na okolnosti před nehodou a po ní nepamatuje.

Srážku osobních vlaků v Paskově zřejmě zavinil strojvedoucí - čtěte ZDE

"Vyslechnuta byla i vlaková četa z vlaku jedoucího z Paskova. Podle výpovědi průvodčí i vlakvedoucí nedlouho po výjezdu z nádraží najednou ucítily spuštění rychlobrzdy a do služebního oddílu lokomotivy za nimi vběhl strojvedoucí. Stačil ještě na ně křiknout, aby utekly. Jejich výpověď potvrzují i závěry zkoumání černé skřínky z tohoto vlaku," uvedl Žurovec.

Doplnil, že třiapadesátiletý strojvedoucí skutečně stačil před nehodou zatáhnout rychlobrzdu, a snížit tak rychlost ze 70 kilometrů za hodinu na 41 kilometrů za hodinu. "Tím bezesporu podstatně zmírnil následky srážky," vysvětlil Žurovec. Podle policie ani jeden ze strojvůdců před jízdou nepožil alkohol.

Z nádraží nelze návěstidlo vidět

Podle výsledků šetření Drážní inspekce je zřejmé, že strojvedoucí vyjel z nádraží přesto, že na návěstidle svítila červená a kolem červené návěsti i projel. "Je sice pravdou, že z nádraží není na návěstidlo vidět, drážní předpisy však i na tuto situaci pamatují. Strojvůdce může v takovém případě z nádraží vyjet, maximálně však 40 kilometrovou rychlostí za hodinu a to až do doby, než přijede k návěstidlu," podotkl Žurovec. Dodal, že strojvůdce však tento předpis nedodržel a kolem návěstidla, na němž svítila červená, projel sedmdesátikilometrovou rychlostí.

Policie případ zatím neuzavřela, protože jí chybí znalecké posudky z oboru zdravotnictví u několika zraněných osob a komplexní zpráva šetření Drážní inspekce.

Související