Podle premiéra Jana Fischera nemá jeho kabinet ambice řešit majetkové vypořádání mezi státem a církvemi. Fischer to ve středu oznámil na schůzce se zástupci církví působících v České republice. Diskutovali také o narůstajících projevech extremismu, xenofobie či antisemitismu v zemi a návštěvě papeže chystané na září.

"Nemáme možnost řešit nějaké podstatné záležitosti, které potřebují dlouhý čas," podotkl po schůzce předseda České biskupské konference Jan Graubner.

Fischer řekl, že jeho vláda s omezeným mandátem nebude přicházet s podstatným řešením majetkového vyrovnání s církvemi. "Tam bude potřeba počkat až po volbách, až bude politicky komponovaná vláda," objasnil s tím, že doufá v politickou vůli k řešení.

Předchozí kabinet chtěl vrátit církvím zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by se částka po 60 letech pohybovala kolem 270 miliard korun, což vyvolalo rozporuplné reakce veřejnosti i některých politiků.

Církve mohou pomoci proti extremismu 

Fischer zdůraznil, že značný prostor byl při jednání věnován také problematice extremismu. "Tam role a zapojení církví je velmi významná a církve mohou být dobrým partnerem v hledání toho, abychom tuto velmi zlou vlnu zastavili," podotkl.

"Hovořili jsme o jejich komunikaci s jednotlivými resorty. Není to jen ministerstvo kultury, je to řada dalších," poznamenal Fischer. Své ministry prý požádal, aby dialogu s náboženskými obcemi věnovali pečlivou pozornost. Církve a náboženské společnosti považuje za velmi významný prvek společenského života. "Osvědčuje se právě v kritičtějších situacích, v době krize," vysvětlil premiér.

Předseda Federace židovské obce Jiří Daníček Fischera informoval o situaci židovské pospolitosti v ČR. "Vyslovil jsem naději, že ani tato vláda nebude zasahovat do vnitřních záležitostí židovských obcí a židovské federace," poznamenal.