Vyhláška z poloviny roku 2006 stanovila, že přes tramvajovou trať může vést přechod pro chodce pouze tam, kde jsou semafory. Na splnění podmínek vyhlášky měly obce půldruhého roku. Pracovníci Technické správy komunikací (TSK) začali na žádost magistrátu a některých městských částí rušit přechody na začátku května. To způsobilo zmatek.

Šalamounsky problém vyřešili v Praze 7, která zachovala přechody na vozovkách, ale v kolejištích je odstranila. Podobné řešení zvolila Praha 6, která ale navíc vybudovala mezi kolejištěm a silnicí úzké "ostrůvky", kde může chodec vyčkat, než tramvaj přejede, a zároveň ho neohrožují auta.

Jako okamžité řešení ministerstvo navrhne úpravu vyhlášky tak, aby "zebru" na místě tramvajové tratě doplnil nápis Pozor Tram s výstražnými trojúhelníky a vykřičníky. "Řešení, které navrhlo ministerstvo dopravy, se setkalo s pozitivním ohlasem," řekl náměstek ministra Ivo Vykydal. Dnešní rozhodnutí vzešlo ze setkání, kterého se kromě zástupců ministerstva účastnili také lidé z policie, občanských iniciativ a veřejnost.

Ve střednědobém horizontu pak chce ministerstvo doplnit vyhlášku tak, aby přechody přes kolejiště nepodmiňovaly jen semafory, ale aby se mohly vyskytovat i v jiných případech. Podle Kupky by to mohlo například být ve spojitosti se svislým dopravním značením.

Ministerstvo dopravy se kvůli vyhlášce dostalo do sporu s metropolí, která ji chce změnit. "S ministerstvem vedeme už dva roky jednání," vysvětluje Miroslav Rajchart z odboru dopravy pražského magistrátu.

Podle ministerstva dopravy dostala města rok a půl na to, aby vyhlášce vyhověla. Zároveň ale podle ministerstva nelze nikterak trestat ty, kteří vyhlášku nedodržují.

Podle Rajcharta je jen na nejdůležitějších pražských tramvajových tratích kolem 240 přechodů bez semaforů. Technická správa komunikaci odhaduje celkový počet na pět set.

Umístění semaforů na všech těchto přechodech by tak město vyšlo na desítky až stovky milionů korun. Pokud by město přechody nezrušilo, ani na ně neumístilo semafory, mohlo by mít problémy v případě, že by se na tomto místě stala dopravní nehoda.

Související