Policie navrhla postavit před soud sedm lidí kvůli případu zkrachovalé Union banky. Detektivové škodu vyčíslili na více než tři miliardy korun. Všem sedmi obviněným hrozí až osm let vězení, jak ve středu informoval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

"Všichni obvinění pracovali ve vedoucích funcích banky," doplnil mluvčí. Podle policie se dopustili dvou trestných činů: porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Celkem by mělo před soudem za machinace v bance stanout devět lidí. Policisté obvinili i dva italské finančníky Giuseppe Roselliho a Paola Catalfama. Jejich podíl na nezákonných transakcích se ale řeší zvlášť. 

Policie v souvislosti s nezákonnými úvěry v minulých letech obvinila bývalého šéfa UB Radovana Vávru, bývalého člena představenstva banky a ředitele pro obchod Tomáše Michala, místopředsedkyni představenstva Alenu Pejčochovou, vrcholného manažere společnosti Union Group Radka Žingora, generálního ředitele peněžního ústavu Tomáše Seidlera, členy představenstva banky Miroslava Fučíka a Jiřího Babiše.

Známému bankéři Radovanu Vávrovi v roce 2004 státní zástupce zablokoval majetek ve výši 35 milionů. "Nikdo neví, kdy to celé skončí. Teprve v červnu jdu jako svědek k soudu s představenstvem Komerční banky, což je deset let stará záležitost. Nedělám si iluze, že by moje story s Union Bankou skončila nějak výrazně brzy," řekl před pár dny iHNed.cz Radovan Vávra. "Myslím si, že k obestavění majetku nebyl žádný důvod. V té mojí kauze je obviněno řádově dvacet osob a jeden má obstavený majetek," dodal Vávra.

Původem malá krajská banka 

Union banka byla založena v roce 1991 jako malá banka na Ostravsku. Jejími akcionáři byli původně významné ostravské průmyslové podniky. Problémy banky na počátku tohoto tisíciletí vedly postupně ke ztrátě důvěry, která se projevila prudkým odlivem vkladů v říjnu 2002. V následném roce banka uzavřela pobočky a ČNB jí vzala licenci.

Do případu se později zapletla i takzvaná konkurzní mafie kolem ústeckého soudce Berky, jehož případ pak samostatně řešily jiné soudy. Šlo o to, že při následných konkursech se objevily pokusy o jejich manipulování. 

Věřitelé zkrachovalého ústavu se dočkali zhruba pětiny pohledávek. Konkurs Union banky, jenž byl (a dosud je) vzhledem k počtu věřitelů (77026) naprosto ojedinělý, stále pokračuje. Už zbývá pouze 29 věřitelů, o jejichž žalobách bude ještě Krajský soud v Ostravě rozhodovat.

Související