Sociální demokraté se ve čtvrtek dohodli s policií na ochraně svých mítinků. "Jsem spokojen," řekl po jednání Jaroslav Tvrdík (ČSSD), který zároveň předal policistům nahrávku ze středečního předvolebního mítinku ČSSD na pražském Andělu.

"Budeme k tomu přistupovat stejně jako by se jednalo o jiný mítink, pouť či jinou akci," uvedl mluvčí policejního prezidia David Kubalák. "Je to naše každodenní práce," dodal.

Na další předvolební mítinky, kterých má být podle informací policie přibližně ještě třicet po celé ČR, dohléhnou příslušné místní policejní útvary. "Pokud se k veliteli zásahu dostane informace , že se bude dít něco neobvyklého, pak určí počet zasahujících policistů," řekl Kubalák.

Obviněnému hrozí tři roky vězení

Středeční mítink ČSSD na Andělu, který se proměnil ve vajíčkovou demonstraci, už má i další důsledek. Pražští policisté ve čtvrtek obvinili čtyřiatřicetiletého muže z Brněnska z útoku na veřejného činitele. "Muž je vyšetřován na svobodě a hrozí mu až tři roky vězení," řekla mluvčí pražských policistů Eva Miklíková.

Sociální demokraty u Anděla zasypala sprška vajec, několikrát byl zasažen i předseda strany Jiří Paroubek.

Na policejních služebnách skončilo ve středu celkem 16 osob podezřelých z porušení shromažďovacího práva a veřejného pořádku, proti kterým bude zahájeno správní řízení. Jeden z nich byl po výslechu obviněn z útoku na veřejného činitele. "Neposlechl výzvy policie a neustále policisty napadal," dodala Miklíková.

Policisté celou akci monitorovali kamerovým systémem. Na záznamu je také údajně vidět, jak jeden ze zasahujících policistů má roztrhanou košili. V současné době kriminalisté záběry z kamer vyhodnocují, a pokud zjistí další protiprávní jednání konkrétních lidí, zahájí s nimi řízení.

Facebooková skupina proti Paroubkovi končí

ČSSD v souvislosti s incidenty hovoří o "fašizoidních útocích. Před násilím a nenávistí v předvolební kampani důrazně varoval i prezident Václav Klaus.

K zastavení podobných incidentů už vyzývají i první vrhači vajec na lídra ČSSD Jiřího Paroubka. "Naštvalo nás, v co se na Andělu zvrhla naše původní akce," řekl ve čtvrtek serveru iHNed.cz nejmenovaný spoluzakladatel stránky na serveru Facebook, která měla v záhlaví název "Vejce pro Paroubka v každém městě!".

Skupina, do které se ke čtvrtku registrovalo přes dvaapadesát tisíc lidí, o tomto víkendu skončí svou činnost.

Na události z pražského mítinku ČSSD na Andělu hodlá dále reagovat i policie. Policejní prezidium plánuje kroky, aby incidentům na mítincích politických stran zabránilo.

Související