Kóta byla oplocena před rokem poté, co z ní armada vytlačila členy Greenpeace. Ti svou přítomností proti plánované stavbě radaru protestovali. Ženisté následně po obvodu kopce natáhli zátaras z tzv. žiletkového drátu. Tento týden však vojáci na pokyn ministra obrany Martina Bartáka drat svinuli a připravili k dalšímu použití.

Odpůrci radaru chtějí na nedělní výpravě zjistit, jestli tu v uplynulých měsících již nezačaly nějaké stavbní práce, chtějí se zaměřit na případné sondy a první výkopové prace. "Na základě podkladů, které máme, upřesníme rozlohu plánované základny a místa výstavby jednotlivých objektů," uvedl starosta Trokavce Jan Neoral.

Takzvaná občanská inspekce bude pátrat také po tom, zda nebyla v okolí kóty zahájena výstavba infrastruktur či přívodu silového elektrického kabelu. A chystá se také zjišťování případné škody na přírodě. Na závěr prohlídky pak účastníci akce chtějí na vrcholu kopce zasadit strom.

Kóta 718 bude mimořádné přístupná všem

Armáda o víkendu o víkendu kótu 718 v Brdech mimořádně zpřístupní. „Toto místo bude vůbec poprvé veřejnosti volně přístupná bez nutnosti žádat o povolení újezdní úřad,  řekl Jan Pejšek z Ministerstva obrany. O zpřístupnění rozhodl přednosta úřadu Emil Rybárik se souhlasem ministra obrany Martina Bartáka.

Lidé budou moci kopec v uzavřeném vojenském prostoru navštívit v sobotu 30. a v neděli 31. května vždy od 08:00 do 20:00.

"Kdekoliv na území vojenského újezdu se může vyskytovat nevybuchlá munice. Žádáme proto občany, aby z důvodu ochrany svého života a zdraví vstupovali do prostoru kóty pouze po vyznačené trase od obce Míšov," upozornil Pejšek.

Související