„Doslova jsem vyrval tu stranu ze spárů velmi silných hráčů, kteří ji chtěli přiřadit k ODS," vysvětluje současný předseda strany, proč by měl zůstat v čele i další dva roky.

HN: O víkendu vás čeká jeden z nejdůležitějších sjezdů KDU. Ten rozhodne, jestli budete dál relevantní stranou. Už jste na tom byli hůř?

V novodobé historii strany, za posledních dvacet let, už tady jednou byla horší situace. Bylo to v době, kdy ze strany odcházel Josef Bartončík. To byla situace, kterou musel řešit na začátku 90. let Josef Lux. Ale jsem optimista. Tím, že někteří lidé odejdou, a já pevně věřím, že odejdou, tak se KDU-ČSL určitě sjednotí, protože v ní zůstanou ti, kteří nemají absolutně odstředivé tendence.

HN: Znamená to, že KDU je v nejvážnější krizi od začátku 90. let?

Z tohoto pohledu ano. Je to druhé takové schizma.

HN: O co ještě - kromě odchodu Miroslava Kalouska a některých dalších lidí - na sjezdu půjde?

Věřím, že po sjezdu skončí situace, kdy něco jiného říkal Jiří Čunek, něco jiného říkal Miroslav Kalousek, a občan nevěděl, co chceme. Právě to způsobilo naši nedůvěryhodnost. Vyřešení rozkolu ve straně bude náš nejdůležitější úkol. Žádný podobně srovnatelný problém nemáme.

HN: Za jednotu strany ale zodpovídáte vy. Hned po zvolení v prosinci 2006 jste sliboval, že stranu sjednotíte. To se vám ale nepovedlo. Ať už jde o prezidentskou volbu, zdravotnickou reformu nebo reformu financí, nikdy jste neměli jednotný názor. Proč jste nedokázal stranu sjednotit?

Já jsem tehdy naivně předpokládal, že cílem všech lidí z KDU-ČSL je, aby měla strana nejlepší možný výsledek, protože si uvědomují, že jinak nebudeme moci dělat naši politiku. S hrůzou jsem ale zjistil, že to tak není. Někteří lidé, a to není zdaleka jen případ Miroslava Kalouska, ale třeba i Adolfa Jílka, chtěli dokázat, že Čunek je horší než jiní a pracovali na tom, aby ta strana vypadala hůř a oni mohli říct: Vidíte, Čunek tam být nemá.

HN: Pod vaším vedením KDU-ČSL výrazně prohrála krajské i senátní volby. Proč by vám měli dát delegáti znovu šanci?

Proto, že jsem doslova vyrval tu stranu ze spárů velmi silných hráčů, kteří ji chtěli přiřadit k ODS. Kteří ji chtějí zařadit někam, kde zanikne.

HN: A co vlastně ještě můžete KDU-ČSL nabídnout?

Za prvé, v době mého působení jsme udrželi naše silné voličské jádro. Naše preference jsou už několik let na stejné úrovni. Mým úkolem je změnit naši politiku a znovu vnést křesťanský pohled do politiky.

HN: Co to znamená?

Především trvání na rodinných hodnotách. Nesmíme rodinu ohrožovat záležitostmi, jako je registrované partnerství. Musíme se také snažit o to, aby nebyla v této společnosti korupce.

HN: Paradoxně jste to byl ale vy, kdo byl z politiků vyšetřován za největší korupční kauzu za poslední dva roky...

Pravdou je, že dnes už je vidět, že to nikoho nezajímá. Prokázalo se, že nebyl důvod, aby mi někdo dával ty peníze, protože ta firma byla mnou i městem vlastně poškozena.

Související