Po dvou týdnech házení vejci chtějí atentátníci vrátit průběh předvolebních mítinků Jiřího Paroubka do normálu. Právě v Kolíně, kde poprvé 15. května zaútočili, ukončili vrhači svou aktivitu položením plata vajec před tamní radnici.

"Nelitujeme toho, jenom si prostě myslíme, že nejsme zodpovědní za to, co se stalo v Praze," řekl novinářům Lukáš Botka, který před dvěma týdny hodil na Paroubka první vejce. Právě na pražském Andělu se ve středu stalo pódium ČSSD terčem desítek vrhačů.

S pražským incidentem nesouhlasí ani student Matěj Forst, který založil stránku Vejce pro Paroubka v každém městě! na internetové sociální síti Facebook. Novinářům řekl, že ji založil proto, aby recesní formou poukázal "na nebezpečné praktiky pana předsedy Paroubka a jeho spolupracovníků". Nečekal však, že vzbudí zájem tolika lidí. Dosud se na ni přihlásilo přes 52.000 lidí.

Incident na Andělu jsme nechtěli 

"Nechtěli jsme v nich vzbudit to, co předvedli v Praze. Kdyby jich byl stejný počet, i větší, ale chovali se podle toho, jak to bylo původně zamýšlené, tak by nebyl důvod to (vajíčkové protesty) skončit," uvedl Forst. V Praze ale podle něj už nejednali lidé sami za sebe, ale jednali jako dav. "Masa lidí je neukočírovatelná. A myslím, si, že rozhodně tam přišli i lidi, kteří třeba vůbec nemají politický názor a přišli si jenom hodit," dodal.

Z tohoto důvodu je také možné, že vajíčkové útoky v pátek skončit nemusí.

Házeli po nás i brambory, říká Paroubkův muž. Už se to nestane, slíbil ministr vnitra - čtěte ZDE

Kraslice před radnicí

Na schodech kolínské radnice organizátoři nechali krabici s nápisem "Skládáme vejce, jdeme volit". K původním třem vajíčkům ozdobeným vzkazem "Půjdu k volbám," postupně přibývala další. "Odpoledne to zas po sobě uklidíme," konstatoval Botka.

Jedno vajíčko s nápisem "Jdu volit" do krabice přidala i padesátiletá Alena z Kolína. "Aby bylo vidět, že i jiná generace nesouhlasí s postojem pana Paroubka, vždyť je to šílené, co se děje v naší politice," řekla. Podobného mínění je i další dárce vajíčka student Jakub: "Pan Paroubek je ostuda na mezinárodní úrovni. Jenom kvůli tomu si myslím, že je důležité se proti tomu postavit," řekl novinářům.

Akci přihlížel i kolínský starosta Jiří Buřič (ODS), vajíčko ale do krabice nepřidal. "Neházím vajíčka, mám zase jiný způsob recese či vtipu, já bych si spíš povšiml vážnosti a podtextu, který tam je," řekl. Snahu organizátorů ukončit vrhání vajíček ale chápe. Když prý má někdo i vtipný nápad, který je pak zneužit a může vést k nepříjemným situacím, je lepší ho ukončit.

Před násilím a nenávistí v předvolební kampani ve středu důrazně varoval prezident Václav Klaus a násilnosti odsoudil rovněž premiér Jan Fischer. K zastavení ataků sociálnědemokratických akcí vyzvala i ODS, která zároveň odmítá tvrzení sociálních demokratů, že je to právě ona, kdo za útoky stojí.

Související