Jiří Čunek hned na začátku sjezdu zaútočil na své vnitrostranické oponenty. V úvodním projevu si předevšemi postěžoval, že jeho kolegové ve vedení KDU-ČSL k němu nebyli loajální a že naschvál prosazovali to, proti čemu se on stavěl.

Čunek: Nikdo mě neposlouchal

„Nemohl jsem si vybrat ani vlastního generálního sekretáře strany," postěžoval si Čunek delegátům. Pravděpodobně končící předseda lidovců svým kolegům ve vedení vytýkal postoje ke zdravotnické reformě a především to, že díky hlasům několika lidovců byl Václav Klaus minulý rok zvolen prezidentem.

Úroveň byla hodná svého interpreta, vzkazuje Kalousek

Ve vedení strany skutečně neměl velkou podporu. Především v širším vedení KDU-ČSL, Celostátním výboru, měl většinu Čunkův rival Miroslav Kalousek. Celostátní výbor přitom přijímá zásadní stranická rozhodnutí, třeba rozhoduje o odvolávání ministrů.

Čunkův projev měl být původně zprávou o činnosti KDU-ČSL, bývalý vsetínské starosta to ale pojal jako kandidátský projev. A ne příliš povedený. Mluvil dlouho, ačkoli měl čtecí zařízení, tak se neustále přeříkával  a především si většinu svého projevu stěžoval.

„Zpráva, kterou přednesl pan Čunek, dosahuje svojí úrovní a myšlenkovou bohatostí úroveň svého interpreta. Z tohoto hlediska je to zpráva naprosto věrohodná a poctivá," glosoval vystoupení Čunka Miroslav Kalousek, který už před sjezdem oznámil, že po víkendu odejde z KDU-ČSL.

Volba bude odpoledne

Nového předsedu budou lidovci volit odpoledne. Čunek ale svoji pozici pravděpodobně neobhájí. Proti němu kandidují poslankyně Michaela Šojdrová, poslanec Cyril Svoboda a europoslanec Jan Březina.

„Čunek přitom nemusel být zcela bez šance. Pomoci mu mohlo, kdyby před delegáty převyprávěl svůj příběh o tom, jak se obyčejný Jirka ze Vsetína dostal do vlády, kde mu ale podrazili nohy zlí kluci z Prahy. Tímhle vystoupením ztratil jakoukoli šanci," reagoval na projev jeden z delegátů sjezdu.

Křesťanští demokraté se momentálně potýkají s hlubokou krizí. Stranické preference se pohybují těsně okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do poslanecké sněmovny. Po víkendu navíc z lidové strany odejde její bývalý předseda a exministr financí Miroslav Kalousek. Řada členů strany hrozí, že pokud nebude novým předsedou zvolen Jan Březina, odejdou také. Čunek ve svém kandidátském projevu ale řešení současné krize nenabídl.

Související