Šéf britských konzervativců David Cameron se nezalekl vajíčkové vřavy, která zatím provázela českou předvolební kampaň, a vyrazil s předsedou ODS Mirkem Topolánkem do pražských ulic. Sice jim k tomu na Karlově mostě pršelo, návštěva top politika z Evropy však působila v české předvolební divočině víc než důstojně.

„Zdá se, že pár hlasů pro sebe si David tady v Praze zajistil i u svých voličů, jak potkával turisty," vtipkoval dobře naladěný Topolánek na konečné hodinové pražské procházky. Cameron zase udiveným a spontánně reagujícím britským turistům představoval svého „dobrého přítele Mirka", leadera českých konzervativců.

Oba muži připomínali, že jejich strany jsou si i přes rozdílnou tradici nejblíž v Evropě. Spojuje je pravicová politika i námluvy s „měkčími" tématy, jako je třeba ekologie. Skoro jako zosobněná pocta Cameronovi, který začal s úspěchem prosazovat zelený motiv v toryovském programu, působil jeden z kandidátů ODS do europarlamentu Edvard Kožušník, který se průvodu účastnil na kole a ukazoval transparent: Volte modře, jezděte zeleně.

„Máme společnou vizi Evropy a EU. Evropu otevřenou, spolupracující, Evropu, která je pružná a dokáže reagovat na všechny výzvy globálního světa," řekl pak novinářům Topolánek.

Cameron se po Praze procházel nenuceně, podával si ruce s lidmi na potkání a nechal si od Topolánka vyprávět o místech, kterými procházel. Muži svůj „small talk" vedli v angličtině. Cameron se vyptával na názvy ulic, náměstí a nechal se od Topolánka upozornit i na Hard Rock Cafe nedaleko Staroměstskho náměstí. Trasa vedla z Karlova mostu tam, vyhla se však Karlově ulici nechvalně známé pro obchody s nevkusnými suvenýry matrioškového typu, šlo se raději přes důstojné Klementinum.

Nakonec se Cameron, známý pro svůj cit v komunikaci s veřejností, s humorem a se slovy „v žádné kampani by neměly chybět děti" nechal fotit s českým miminem, jehož rodiče se průvodu zúčastnili.

Cameron přijel do Prahy podpořit eurokampaň ODS, která hledá odpověď na propracovanou kampaň ČSSD, na níž se podílí americká agentura PSB.

Související