Výborně naladěný Miroslav Kalousek si první den vsetínského sjezdu pořádně užil. Celý den se v kuloárech vsetínského kulturního domu smál a bavil se svými věrnými křesťanskými demokraty a ve chvíli, kdy sjezd zvolil předsedou Cyrila Svobodu, se jeho výraz ještě víc rozzářil. Volba spíše levicového Svobody totiž Kalouskovi jen potvrdila, že jeho snaha založit novou středopravicovou stranu je správná.

„Když Cyril Svoboda v předsjezdových rozhovorech sliboval, že se zasadí o vyšší zdanění nejbohatších, tedy že se zasadí o důsledné trestání těch vzdělanějších a pracovitějších, tak bylo jasné, že s tím tady uspěje. Odpovídá to tomu, že KDU-ČSL jasně směřuje do levé části politického spektra, že chce jít cestou spíše sociálně demokratických stran, které zdůrazňují křesťanské hodnoty. To je samozřejmě legitimní cesta a může být přitažlivá pro určitou část voličů, ale není to politika, kterou já bych mohl dělat," řekl HN naprosto uvolněný Kalousek.

Nová strana pravděpodobně vznikne

Zároveň potvrdil, že jeho strana, která má zatím pracovní název TOP 09, přestaví během jednoho týdne. „Je pravděpodobné, že ten subjekt vznikne," řekl Kalousek. O lidech z KDU-ČSL, kteří by mohli odejít do nové strany s ním, ale zatím mluvit nechtěl. Zároveň nikdo z „Kalouskovců" nepotvrdil, že by šel do nové strany s ním. Někteří poslanci už ale nechtějí příště kandidovat do sněmovny. „Nikoho nepřemlouvám. Bude záležet na každém, jestli se k nové straně připojí. Nikdo z nás ale nechce budovat KDU-ČSL dvě. To, kolik se rozhodne pro vstup do nové strany nestraníků a kolik křesťanských demokratů, to upřímně řečeno nikdy počítat nebudu," tvrdí Kalousek.

Zvolení Cyrila Svobody se nelíbí několika desítkám delegátů, kteří by mohli potenciálně s Kalouskem odejít. Například poslanec Ladislav Šustr na sjezdu připustil, že by mohl po sjezdu Kalouskovi s novou stranou pomoci. „Rád Miroslavu Kalouskovi pomůžu. Příští týden se potkám se svými přáteli z KDU-ČSL a pak se rozhodnu, jestli v ní zůstanu. Jedno vím ale jistě. Po výhře Svobody už na poslance kandidovat nebudu," řekl Šustr.

Severa složí post šéfa poslanců

S volbou Svobody je nespokojený i spíše pravicový šéf poslaneckého klubu Pavel Severa, který se kvůli ní chystá odstoupit z postu šéfa poslaneckého klubu. „Předseda Svoboda pro mě není východisko. V této konstelaci není nutné, abych zastával post předsedy klubu. Dám svou funkci k dispozici. S Kalouskem ale zatím do nové strany odcházet nechce. „O plánech Miroslava Kalouska vím, o své budoucnosti se ale rozhodnu až po sjezdu," dodal Svoboda.

Nový předseda lidovců, který chce stranu vést víc doleva, je rád, že Kalousek ze strany hned po sjezdu odejde. „Většinové mínění lidové strany naprosto jasně potvrdilo, že náš proud, který reprezentujeme, je proud dominantní. Nedoufám, že dojde k nějakým masivním odchodům. A pokud ano, tak to povede pouze k očistě lidové strany. A to jí může pouze prospět," myslí si šéf KDU-ČSL.

Související