Cyril Svoboda se stal šéfem lidovců i díky tomu, že jim slíbil vyšší daně pro nejbohatší lidi. „Zastupujeme jistý typ voličů a to jsou většinou zaměstnanci nebo lidé, kteří jsou pracovití a živí rodiny. Pro ně je návrh na progresivní zdanění dobrá zpráva,“ říká v rozhovoru pro HN staronový šéf lidovců.

HN: Ve svém sjezdovém projevu jste řekl: „Buď se staneme silnějšími, nebo končíme“. Jak chcete lidovce vyvést z krize, aby nezmizeli ze sněmovny?
Už to, co jsme udělali, je úžasné. Postavili jsme nové orgány strany, které jsou kompaktní tak, jak ještě v dějinách naší strany nikdy nebyly.

HN: Co chcete lidem nabídnout?
Chceme klást důraz na rodinu a bratrství. To znamená boj proti krizi a hazardu, progresivní zdanění, společné zdanění manželů, podpora venkova a také podpora lidských práv. Ta je u nás zanedbávaná a je ostuda, že Česká republika nehlasovala pro sankce vůči Kubě. Demokraté na Kubě jsou vězněni a pronásledováni my jsme je hodili přes palubu.

HN: Někteří pravicovější delegáti vidí v návrhu na vyšší zdanění nejbohatších příklon doleva směrem k ČSSD. Nemají pravdu?
Zastupujeme jistý typ voličů a to jsou většinou zaměstnanci nebo lidé, kteří jsou pracovití a živí rodiny. Pro ně je návrh na progresivní zdanění dobrá zpráva.

HN: A s kým by měla KDU-ČSL vládnout? Bude mít po sjezdu blíž k ČSSD, nebo k ODS?
Jako předseda strany do voleb určitě nebudu říkat, s kým chceme vládnout.

HN: Gratuloval vám Mirek Topolánek k vítězství?
On ne, ale řada lidí z ODS mi posílala esemesky.

HN: A Jiří Paroubek?
Jiří Paroubek mi blahopřál.

HN: Ten je docela rád, že jste vyhrál.
Nevím, jestli bude rád, ale přišla mi gratulace jak od něj, tak i z téměř celého politického spektra. S výjimkou zelených a komunistů.

Související