Předvolební kampaně stran míří do cíle, volby do Evropského parlamentu budou už tento týden. Průzkumy nejdříve favorizovaly ČSSD, pak se dostala do vedení ODS. Volby slibují napínavý politický střet.

Jak nakonec mohou dopadnout? Kolik lidí k nim přijde? Nakolik se ve volební účasti projeví to, že média věnovala stranickým kampaním hodně prostoru, spíše než o programu stran se však diskutovalo o vejcích a agresi?

Politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR byl v úterý od 15:00 hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz.

Upozornění: Vzhledem k velkému množství dotazů už byl on-line rozhovor uzavřen. Děkujeme za pochopení. 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
kdo podle vas vyhraj parlamentni volby na podzim? Bude tady vlada pod vedenim CSSD nebo ODS? Zustanou na politicke scene SZ a jestli ne kam daj sve hlasy? Dekuji
Tomáš Lebeda
Dobrý den, zdravím všechny čtenáře. Předpovídat výsledek podzimních parlamentních voleb by bylo ode mne nezodpovědné. Seriózní předpověď neumím a do jiné se pouštět nechci. Hodně bude záležet na průběhu kampaně – strany se budou snažit využít ještě profesionálnějších marketingových postupů, dále na vývoji současné krize, ale třeba i na vnitřní jednotě obou hlavních politických stran. Zelení to vůbec nebudou mít jednoduché, důvěra v jejich stranu oslabila a rozštěpení je pro stranu takovéto velikosti prakticky smrtící.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na Váš názor na to, jestli se výsledky víkendového sjezdu KDU-ČSL nějak odrazí na výsledcích voleb do EP. Myslíte si, že KDU-ČSL změna těsně před volbami pomůže, nebo ji oslabí? A bude mít podle Vašeho názor vliv na nerozhodnuté voliče, případně ovlivní výsledky jiných stran? Asi se to teď nedá říct, přesto předem děkuji za názor.
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Sjezd těsně před volbami může mít velmi pozitivní efekt na výsledek strany, jejíž preference jsou na vzestupu, je vnitřně jednotná a konsolidovaná a jejíž obliba roste. To ale není úplně případ KDU-ČSL. Domnívám se, že efekt nebude téměř žádný. Krom odchodu kontroverzního leadera se nic zásadního nemění. KDU-ČSL má naději na úspěch jen díky tradičně disciplinované voličské základně. Ta se ale rok od roku pomalu tenčí. Straně by mohla pomoci i nízká volební účast.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane doktore, rád bych se zetal, jestli mají podle Vašeho názoru přímé volby do EP ještě v současnosti smysl? Zejména s ohledem na stále klesající účast ve voblách do EP a podobu kampaně, které prakticky ve všech zemích řeší národní otázky. Nebylo by vhodnější vybírat poslance EP nepřímo jako před r. 1979, např. prostřednictvím národních parlamentů? Děkuji
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Smysl určitě mají. Neumím si představit, kdyby měly evropské instituce ještě slabší legitimitu než mají nyní. Ta by naopak měla být posilována. Nízká volební účast sice nepůsobí nejlépe, ale na druhé straně je svobodným rozhodnutím každého voliče, zda se voleb zúčastní, nebo nikoli. U tzv. voleb druhého řádu, jakými ty evropské jsou, jde o přirozený jev, který je poměrně běžný i v ostatních zemích. Opačný extrém, tedy mimořádně vysoká účast, naopak bývá indikátorem určitých problémů. Nelze tedy obecně považovat vysokou účast (a teď míním skutečně velmi vysokou nad 80 %) za nutně pozitivní jev. To se ale patrně nikdy nebude týkat evropských voleb ...
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Chci se zeptat : Existuje nejake objektivni stanovisko ktere rika kdo se v politice chova vice populisticky ?(CSSD x ODS). Mam jenom ten pocit nebo na nasi politicke scene neexistuje levicova alternativa k CSSD ? Nebo jich je tak malo ? Alternativ k ODS je mnoho od tech serioznich SNK-ED, Liberalove atp az k tem obskurnim (SSO, Libertas).
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Objektivní měření populismu jednotlivých stran by bylo mimořádně složité. V tomto případě se asi neobejdeme bez subjektivního hodnocení, které je ale vždy ovlivněné postoji a přesvědčením toho, kdo hodnotí. Obecně může mít k populismu trochu větší sklon levice, protože ta obvykle nabízí větší přerozdělování veřejných prostředků. Populismus ale nemusí mít jen sociálně ekonomickou povahu, ale například národnostní, která naopak bývá častěji doménou pravice. Soudit současné české strany ale nechci, to by bylo na delší analýzu. K těm alternativám. Bývá poměrně časté, že pravicová scéna bývá mnohem fragmentovanější než levicová. Je to možné pozorovat v ředě evropských zemí. Proto se nám celkem oprávněně může zdát, že na pravici se nachází více alternativ. To je dáno povahou ideologií, na kterých tyto strany stojí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je Váš názor na poslední aféru Mirka Topolánka. Jaký vliv to bude mít na pravicové voliče, kteří nevyznávají volnou lásku?
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Nevím úplně přesně, kterou "aféru" máte na mysli, tedy která je ta poslední, takže nemohu odpovědět.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Myslíte si pane doktore, že poslední průzkum je pravdivý ? Jednak uvádá účast u voleb 60%, což je určitě nesmysl a propad ČSSD se mi také jeví jako nemožný, vzpomeneme-li výsledky krajských voleb a vcelku úspěšné vedení krajů pod ČSSD. Děkuji
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Nevím teď, který z výzkumů byl poslední. Účast 60 % je ale silně nadhodnocená. Jedná se o podíl lidí, kteří ve výzkumu uvedli, že se voleb zúčastní. Víme ale, že řada z nich to pouze deklaruje, ale z řady důvodů se pak nezúčastní. V evropských volbách očekávám účast výrazně, skutečně výrazně nižší. Přesto by ale mohla dosáhnout vyšší úrovně než tomu bylo před pěti lety. Tehdy byla pouhých 28 %. Jinak obecně, nízká účast je velkou nevýhodou pro ČSSD. Ta k dobrému výsledku potřebuje, aby její příznivci přišli. Přitom právě oni jsou jedni z nejvlažnějších účastníků jiných než sněmovních voleb. V krajských volbách se ČSSD podařilo své voliče vyburcovat celostátními tématy a oni přišli. Jestli se to ale podaří v těchto evropských volbách je však otázkou. Situace je jiná.
Čtenářský dotaz
Já bych se vás chtěl zeptat jestli se považujete za nestranného. Většina médií a politologů totiž nestranná není a snaží se ovlivnit veřejné mínění ve prospěch ODS.
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Nikdo není sám o sobě nestranným. Politolog, který je médii dotazován jako odborník, by se ale měl snažit, aby jeho odborné postoje nebyly jeho osobními názory ovlivněny. Já se o to alespoň snažím, někdy mi to jde lépe, někdy hůře. Důležité také je najít míru, k čemu se ještě člověk vyjádřit mám a k čemu již nikoli. Osobně se čím dál tím více vyhýbám tomu, abych byl médii dotazován na cokoli. Odborník by se asi měl vyjadřovat zejména k tomu, co je skutečně předmětem jeho odborného zájmu, jeho profesní specializace.
Čtenářský dotaz
Pěkný den, pane doktore. Měl bych otázku ohledně jedné z nejkontroverznějších záležitostí EU: Pokud ve volbách do EP zvítězí pravicoví kandidáti, myslíte si že je šance na zrušení Lisabonské smlouvy a ukončení dnes už značně absurdních snah o její schválení všemi členskými zeměmi? Myslíte, že pokud bude LS anulována, na její místo bude schálena nějaká jiná smlouva nahrazující Evropskou Ústavu? Děkuji, Dominik Kučera
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Myslím, že výsledek evropských voleb v celé EU nebude mít na schválení Lisabonské smlouvy vliv. Nedomnívám se ani, že by měly tyto volby vliv na dokončení ratifikačního procesu v ČR. Na tahu je dnes prezident a ten by měl smlouvu podepsat. On sice smlouvu ratifikuje, jedná se ale o pravomoc s kontrasignací, což neznamená nic jiného, že o ní fakticky sám nerozhoduje. Postavení české hlavy státu je takové, že by prezident v těchto otázkách měl respektovat oficiální politiku vlády a souhlas k ratifikaci ze strany parlamentu. To že tak prezident nečiní je podle mého názoru velmi problematické.
Čtenářský dotaz
Politici poměrně málo zastírají, že tyto volby jsou pro ně méně důležité než podzimní předčasné. Existuje něco, co by dokládalo, že na voliče bude mít výsledek těchto voleb vliv při rozhodování, jak volit na podzim? Může se třeba ODS bát nyní výhry, aby ji za to voliči nepotrestali na podzim? Díky za názor
Tomáš Lebeda
Dobrý den. V každém případě může mít výsledek evropských voleb na sněmovní volby, které budou na podzim, určitý vliv. Nepřeceňoval bych ho ale. Samozřejmě půjde o zmapování voličských nálad, nicméně na podzim přijde více voličů a volba těch, kteří přijdou "navíc" bude odlišná. Úvaha nad tím, že by český volič mohl "vyvažovat" není úplně nelogická, ale nemáme zatím data na to, abychom mohli takovýto vzorec volebního chování potvrdit.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jake jsou podle vas realne sance Strany Svobodnych Obcanu ve volpbach do EP a do PS na podzim?
Tomáš Lebeda
Domnívám se, že šance této strany získat zastoupení (tedy překročit 5% klauzuli) jsou velmi malé. Chybí zde pravicový volič, který by volil podle evropského klíče a navíc ještě euroskepticky. Český pravicový volič je naopak z naprosté většiny proevropský (na to máme spolehlivá data). Většina voličů ODS své straně její koketování s euroskepticismem spíše tiše tolerovala, protože důvody jejich volby byly zcela jiné - většinou ekonomické. Vystavět proram strany na euroskepticismu je podle mého soudu pro českého voliče neatraktivní. Navíc jsou tu dva podobné subjekty - ještě Libertas, které pravicové euroskeptické voliče spíše rozdělí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký názor máte na možný výsledek Strany zelených ve volbách do EP a na perspektivy zelené politiky v České republice?
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Na tuto otázku už jsem se pokoušel odpovědět výše.
Čtenářský dotaz
Jak se jako člen ČSSD díváte na to, že hejtmani za sociální demokracii porušují v krajích zákon o regulačních poplatcích a nesrespektují soudní rozhodnutí. Myslíte si, že nátlak a vyhrožování soudcům může mít vliv na volby?
Tomáš Lebeda
Na úvod, rozhodně nejsem člen ČSSD! To bych nevystupoval jako nezávislý politolog. A nyní k Vaší otázce. Myslím, že na výsledek evropských voleb to mít vliv nebude. Výhružky soudcům jsou však zcela neakceptovatelné a do demokratické politické kultury a do právního státu absolutně nepatří. Někteří politici ztrácí veškeré zábrany ...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, že výsledek voleb do EP se může výrazněji promítnout do výsledků podznimních voleb a pokud ano, lze předpokládat jakým způsobem? Děkuji
Tomáš Lebeda
Dobrý den, na tuto otázku už jsem se pokusil odpovědět výše.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Zajímá mě Váš osobní názor, zda tato společnost je schopna najít konsensus k důchodové a zdravotnícké reformě. Nebo myslíte, že budeme muset projít údolím ekonomické "smrti"
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Konsensus by měli najít zejména politikové. Bohužel, silně konfrontační atmosféra posledních let mne příliš nenaplňuje optimismem. Spíše si myslím, že pokud k reformě dojde nebude výsledkem kompromisu napříč stranami, ale bude prosazena levicovou, nebo pravicovou koalicí. Jenže při stávajícím volebním systému je vznik akceschopné většinové koalice (ať už levicové, nebo pravicové) velmi problematický. Ale třeba bude mít Česko po podzimních volbách více štěstí než tomu bylo po volbách 1996,1998, 2002 a 2006. Slabé a nestabilní vlády jsou u nás už dlouhobobím pravidlem.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, že "vajíčkové útoky" otevřely konečně společnosti oči - Co se týká demagogické politiky ČSSD a pana Paroubka? Nebo vidina 13. důchodu převáží cokoli? Děkuji za odpověď
Tomáš Lebeda
Dobrý den. Vajíčkovými útoky se možná pobavili odpůrci Jiřího Paroubka, ale nemyslím, že by někomu otevřeli oči. Spíše naopak. Takovéto "akce" ještě více polarizují jak občany tak strany samotné. Jiří Paroubek je velmi kontroverzní leader strany. Řada voličů ČSSD ho považuje za schopného a silného vůdce strany, mnozí odpůrci naopak mu nemohou přijít na jméno. Řadu mladých si popudil a je možná pochopitelný jejich hněv. To však nemůže omluvit masové vrhání vajec, kdy jich na politika padají stovky. To už není kultivovaný projev nesouhlasu. To je forma organizovaného politického násilí. Je legitimní demonstrovat, vylepovat plakáty, nosit transparenty, rozdávat letáky, psát články, tedy jakkoli pokojně dát najevo nesouhlas. Žádný fyzický útok ale ospravedlnitelný není. Na nikoho. Dnes jsou to vejce a zítra to mohou být kameny. A pozítří někdo vezme do ruky zbraň. Proti jakýmkoli zárodkům politického násilí je třeba protestovat hned v začátcích, jinak se můžeme dočkat nehezkých konců. Navíc doba, která nás čeká - zvyšující se sociální napětí, bude sama o sobě eskalovat ideologické pnutí ve společnosti. Abych to uzavřel. Nejde o Paroubka. Ať by stál na pódiu kdokoli, lze s ním nesouhlasit, lze použít jakýchkoli pokojných kultivovaných prostředků, ale není ospravedlnitelné jakékoli násilí, byť by se někomu mohlo zdát, že zas o tolik v případě vrhání vajec nejde.
Čtenářský dotaz
Vážený pane doktore, co si myslíte o šancích na volební úspěch Strany svobodných občanů? Domníváte se, že SSO může poškodit fakt, že na předních jejich současné kandidátky do EP jsou nečitelní, protikladní a nesourodí lidé, kteří v minulých volbách kandidovali v koalici společně s Dělnickou stranou (pan Bahník) nebo kteří vedli krajskou kandidátku Národní strany (pan Bátora), popřípadě jsou stoupenci katolického fundamentalismu (pan Semín)? A myslíte si, navzdory pokračujícím vnitřní hádkám a rozporům ve Straně svobodných občanů, které dokonce vedly k odstoupení či odvolání 3 významných kandidátů (například Dr.Hanáka), může tato strana přesto uspět?
Tomáš Lebeda
Dobrý den, k SSO už jsem se pokusil vyjádřit výše. Osobně zatím v české společnosti nevidím dostatečně velký segment voličů, kteří by svou volbu založili primárně na "rezervovaném" vztahu k evropské integraci. Volební chování českých voličů je formováno převážně zcela jinými faktory. Tímto dotazem již musím skončit. Omlouvám se řadě čtenářů, že jsem se k jejich otázkám nedostal. Děkuji za všechny dotazy i za jejich kultivovaný charakter. S přáním všeho dobrého, Tomáš Lebeda
Čtenářský dotaz
Vážený pane Janoto. Sledoval jsem OVM tuto neděli a ve večerních zprávách mne překvapilo, jak se pan Paroubek zcela nekriticky pochválil, někde jsem slyšel, že sebechvála smrdí. Nezačíná se už u p. Paroubka projevovat nějaká psychická porucha? Děkuji V.H.
Čtenářský dotaz
Dobré odpoledne pane doktore, měl bych na Vás 2 dotazy: jeden týkající se obecně voleb probíhajících na území ČR, druhý se týká významu voleb do evropského parlamentu pro českou společnost. 1. Poslední dobou mám pocit, že se naše politická scéna vyhrotila na střet ODS vs. ČSSD, který je však doprovázen voličskými preferencemi, naposledy ve volbách do PSP ČR v roce 2006, částečně jsme to mohli pozorovat v krajských volbých loni na podzim, průzkumy veřejného mínění pro volby EP nehovoří jinak. Co je podle Vás důvodem této bipolarizace (na národní úrovni reprezntované stranami ODS vs. ČSSD + KSČM jako dvě parlamentní levicové strany)? Proč lidé poslední dobou rezignují na volbu menších, často pro ně programem perspektivnějšich stran? 2. Jakou důležitost podle Vás v předvolební kampani do EP sehrávájí evropská témata? Reflektuje podle vás veřejné mínění tuto skutečnost, tj. myslíte si, že lidé do EP volí nejenom podle strany, ale i podle náplně jejího programu?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímal by mne Váš názor. Je v Evropském parlamentu důležitá politická orientace, nebo spíše osobní vyjednavačské schopnosti? Jde mi o to, zda jde spíše o zájmy ČR, a ty by měly být probůh stejné napříč politickými spektry, nebo i tam hraje ideologie svoji roli? Víte, jde mi o to, zda případně schopný komunista, i když nesdílím jeho politický světonázor, může pro mne jako pro Čecha udělat více, než neschopný sdíleč mých názorů. Děkuji
Čtenářský dotaz
Jak vidíte případný úspěch euroskeptiků v nadcházejících volbách? Myslíte si, že alespoň někdo z dvojice Libertas + SSO má reálnou naději na zisk parlamentních křesel? Nebylo by pro ně lepší kandidovat pod společnou střechou? Odradí neúspěch SSO vedení strany od kandidatury v parlamentních volbách? Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám takovou neveselou obavu, že by mohlo dojít k situaci, kdy strany vydají ze sebe všechno v předvolební kampani do Evropského parlamentu a také voliči i nevoliči! teď půjdou ukázat své sympatie, ať už propravicové či prolevicové, a na podzim, kdy půjde opravdu do tuhého se už nikomu nebude chtít jít volit. Co si o tom myslíte vy? Neměl se "vajíčkový postoj" občanů a neskrývaná agrese mezi stranami vyostřit až na podzim? A jestlipak z tohoto dotazu dokážete odhadnout mou volební preferenci??:) Děkuji
Čtenářský dotaz
Dobrý den, milý pane doktore. Jak vidíte šance Demokratické strany zelených na úspěch? A jak hodnotíte některé kontroverzní osobnosti ve vedení a na kandidátce této strany? Moc Vás prosím o politologickou analýzu. Myslíte si, že bude autentickou zelenou politiku bude dělat zrovna na kandidátce DSZ zastoupená kontroverzní severomoravská podnikatelská skupina kolem Dr. Holubové, popřípadě Ing. Tomešová, která u nás v Trutnově v koalici s ODS pomohla prosadit znečišťující průmyslovou zonu? Nebo celkem obávaný pan Soukup, mediální magnát, popřípadě pan Halák z Karviné, velký příznivec Václava Klause. Nebo pan Arnold Nowak, který se svým luxusním SUV parkuje pravidelně tam, kde nemá? Myslíte si, že DSZ je skutečně zelená strana?
Čtenářský dotaz
Zdravím Vás, Tomáši. Jak byste zrevidoval ústavu - resp. volební zákon, aby to přineslo stabilitu a současně neoslabilo postavení malých stran? Btw. Jste pro většinový nebo poměrný systém do PS? Hynek :-)
Čtenářský dotaz
Zdravim, tahle kampan byla velmi pozoruhodna v tom ze v ni bylo pouzito online medii a poprve take viralniho marketingu na facebooku. Obe strany take zhusta vyuzivali metod guerillove kampane - tedy takove kdy jde o to poskodit protivnika a vytahnout negativni veci a vyuzit protivnikovy kampane pro vlastni cile s minimalnimi naklady. "Vajickova Valka" byla jednim z techto projevu. Youtube videa ci Cilena manipulace diskuznich skupin dalsi... Myslite si ze z dlouhodobeho hlediska maji tyto taktiky uspech? Myslite si ze tyto techniky jsou budoucnosti predvolebniho boje? Jaka vidite rizika podobnych predvolebnich kampani?
Čtenářský dotaz
Dobry den Tomasi, zase vas rad vidim, jako stalici predvolebnich diskuzi. Chtel bych se zeptat, co si myslite o projevech CSSD na mitincich ve smyslu: "Delejte si co chce, my to stejne vyhrajeme vy modri ptaci". Nejake volby pamatuju, ale takove sebevedomi od nejake politicky strany nikoliv. Dekuji, hezky den
Čtenářský dotaz
Nevolím jakékoli komunisty, socialisty, zelené, liberály. Jsem konzervativec, tedy příznivec snad jediné klasické konzervativní strany v Česku, tj. KDU-ČSL. Myslíte si, že křesťanská demokracie má v našem prostoru v naší době šanci na vítězství ve volbách?
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Domnívám se, že už tím, že média neustále opakují titulky typu: "Kdo vyhraje volby, ODS či ČSSD," podprahově manipulují voliče, aby se postavili za jednu z těchto dvou velkých stran. Čímž možná nepřímo podporují vyhrocenost kampaně a snižují volební zisky menších stran. Jaký je Váš názor na věc ?
Související