Žadatelé o česká víza z Keni, Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu a některých dalších zemí budou muset od pondělí nově předkládat lékařské potvrzení o tom, že nemají tuberkulózu, syfilis a že nejsou HIV pozitivní. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Smyslem opatření je podle něj zvýšit ochranu zdraví lidí v ČR. Dodal, že česká diplomacie je konzultovala s cizineckou policií a hygieniky.

"Na základě dat Světové zdravotnické organizace, čili objektivních dat korektních orgánů, se tato opatření budou vztahovat na Keňu, Kongo, Moldavsko, Mongolsko, Nigérii, Pákistán, Turkmenistán, Tádžikistán, Ukrajinu a Vietnam," řekl Kohout.

Nový vízový systém na internetu

Současně se zavedením povinných lékařských potvrzení se ale vízový mechanismus částečně i zjednodušuje. Česká diplomacie totiž od pondělí zavádí internetové objednávání žadatelů o dlouhodobá víza nad 90 dnů.

Systém Visapoint, který je dostupný na adrese www.visapoint.eu, má pro 16 zemí zvýšit průhlednost vydávání víz, zajistit rovný přístup k vízům a snížit riziko možné korupce mezi zprostředkovateli.

V minulosti byla česká diplomacie terčem kritiky kvůli tomu, jakým způsobem získávali pracovní víza zájemci například ve Vietnamu. Šanci měl údajně jen ten, kdo zprostředkovatelským agenturám dal vysoký úplatek. Podle ministerstva ovšem za tyto praktiky mohli výhradně vietnamští prostředníci. Ministerstvo vnitra uvádělo, že Vietnamci předkládali padělané dokumenty a v Česku zneužívali pobyt.

Právě v Hanoji byl proto zahájen pilotní projekt registrace po internetu, který se podle českého zastupitelského úřadu osvědčil. Proto se rozšíří dále.

V první etapě bude systém spuštěn v Číně, Mongolsku, Thajsku, Kazachstánu a Uzbekistánu. Následovat budou ve druhé etapě Ukrajina, Gruzie, Bělorusko a později i další státy.