Kriminalisté obvinili z miliardového podvodu s pohonnými hmotami osm lidí. Podle protikorupční policie skupina dovážela do České republiky pohonné hmoty bez odvodu daně a připravila tím stát o více než jednu miliardu korun. První informace o kauze přinesl server iHNed.cz.

Šest mužů a dvě ženy údajně dovezli převážně z Rakouska a Německa několik set cisteren s palivem. Za to, že nezaplatili DPH, jim hrozí až 12 let vězení, upřesnil v úterý mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. 

"Bylo zadrženo víc než deset osob, z nichž většina byla obviněna a byla na ně uvalena vazba," řekl Skřepek HN o policejní akci s krycím jménem Linz.

Stát přišel o stamiliony

O podvodech s dovozem a následném prodeji benzínu a nafty bez zaplacení DPH informovaly před časem jako první už HN.

"Přes hranice z rakouského Lince k nám míří denně nevídaný počet kolem čtyřiceti cisteren. Z dovozu a následného nezdaněného prodeje hmoty si udělala spousta lidí dobrý byznys," uvedl zdroj z petrolejářské branže. Už tehdy se mezi pumpaři šířily zvěsti o stamiliónových daňových únicích a nevídaném rozšíření počtu pochybných prodejců.

Potvrzují se informace, že jde o různé formy přelévání daňové povinnosti z firmy na firmu. Například když daň dotyčný řádně přizná, ale třeba s odkazem na nenadálou insolvenci už nezaplatí.

Přední petrolejáři, kteří ve vyšetřování spolupracují s policií, popisují, že jde často spíš o řízený krach. Někteří přirovnávali rozsah podvodů k někdejší známé kauze lehkých topných olejů.

Smluvní pokuta na Mauricius, pak nezbyde na DPH

"Pár dnů před platbou daně se stane, že musíte zaplatit nějakou smluvní pokutu směrem do zahraničí. Většinou jsou to destinace jako Katar, Mauricius, kde jste musel zaplatit pokutu nějaké offshorové společnosti. Vy to jako řádný byznysmen zaplatíte, ale už vám pak nezbývá na to DPH," popisuje situaci například šéf Benziny Martin Durčák. Pochybný byznys pak pokračuje přes další vzniklá "eseróčka".

Poctiví obchodníci s palivy se stále častěji pozastavují nad rostoucím počtem extrémně výhodných nabídek na dodávky neomezeného množství benzínu a nafty za ceny minimálně o korunu na litru nižší než jaká byla aktuálně velkoobchodní cena na trhu a dokonce i kotovaná cena na burze.

"Rakovina", která postihla již 20 procent trhu s benzínem

Podle lidí z branže je to jednoduché. Pokud podvodník ušetří na nezaplacené DPH, což je při nynějších cenách u pump kolem pěti korun za litr, můžete snadno nabízet zboží dál za takový dumping. A sám vydělá milióny.

Pochybní obchodníci přitom dodávají paliva se všemi náležitostmi, doklady i ve špičkové kvalitě. Řada pumpařů pak od nich benzín odebírá bez jakéhokoliv rizika, přestože si musí být vědoma, že takto výhodná cena za nákup nemůže pocházet z legálních zdrojů. Petrolejáři mluví o rakovině, která podle nich zasáhla už zhruba 20 procent trhu s benzínem a ošidila stát řádově o miliardy.

Milióny dovezených hektolitrů benzínu a nafty nemohou dovozci většinou hned prodat a musejí ho na čas uskladnit. Čepro - státem ovládaný distributor a majitel největších skladů paliv v zemi – se už v souvislosti s vyšetřováním podezřelých obchodů rozhodlo, že nebude skladovat každému, kdo o to požádá.