Volby do Evropského parlamentu by v květnu vyhrála ODS před ČSSD, vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM a SC&C pro Českou televizi. Podle volebního modelu STEM by sociální demokracie ztrácela na ODS šest procent.

Jako vítěz vyšla ODS také z průzkumů uveřejněných minulý týden, do té doby se jako vítězná strana dlouhodobě jevila ČSSD. K volbám by přišlo 60 procent dotázaných.

Eurovolby se v Česku uskuteční 5. a 6. června a mezi české zástupce se bude rozdělovat 22 pětiletých mandátů z celkem 736.

Podle volebního modelu STEM, do kterého se započítávají hlasy lidí, kteří uvedli, že chtějí k volbám přijít a volit konkrétní stranu, vede ODS s 29 procenty, druhá sociální demokracie ztrácí šest procent. Komunisté mají podporu zhruba 14,6 procenta dotázaných a lidovci asi sedmi procent. Žádná další strana by se do Evropského parlamentu nedostala.

K podobným výsledkům dospěla i agentura SC&C: ODS by zvítězila s 31,7 procenta, ČSSD by získala 27,3 procenta, KSČM 11,4 procenta a KDU-ČSL by volilo 6,5 procenta dotázaných.

Podle šéfa agentury STEM Jana Hartla výsledky průzkumu, který se uskutečnil 27. a 28. května, zřejmě ovlivnily vajíčkové útoky na mítincích ČSSD. "Jakmile se do toho předvolebního boje pustí mnoho emocí, a to je případ s vajíčkovou bitvou, tak samozřejmě daleko více vstupují do rozhodování iracionální momenty," uvedl Hartl.

Volební účast by se podle průzkumu měla pohybovat kolem 60 procent, ale sociologové jsou k takto vysoké účasti skeptičtí, Hartl očekává, že k urnám přijde 35 procent oprávněných voličů.

Související