Prezident Václav Klaus v úterý v Paříži křtil francouzské vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. A při té příležitosti neopomněl glosovat současné politické dění, konkrétně volby do Evropského parlamentu, k nimž o nadcházejícím víkendu půjdou lidé ve všech členských zemích Evropské unie.

"Je zbytečné dělat evropské volby, to jsou stejně takové polovolby. Takže já bych bral v úvahu, kdyby jednotlivé parlamenty posílaly své zvolené poslance do těchto organizací a orgánů," prohlásil Klaus v rozhovorech pro Český rozhlas a ČTK.

Klaus, který je ve světě známý jako zarytý kritik zejména Lisabonské smlouvy, se tak po čase opět opřel do fungování Evropské unie.

Českého prezidenta citovala i agentura AFP. Klaus podle ní řekl, že jedinými zásadními institucemi v unii jsou národní parlamenty. "Opravdová komunita evropských národů neexistuje. Jsou Francouzi, Češi, Němci, Poláci..."

"Národní stát je rozhodující institucí v Evropě, ne Brusel a Evropská komise," citovala dále AFP českého prezidenta. Klaus podle ní prohlásil, že lidé v Evropě nevnímají evropské volby jako důležité a v předvolební kampani v Česku se prakticky nevedla debata o Evropě, ale politici řešili domácí problémy.

Na Nový rok Klaus k volbám zval

Klausovo aktuální vyjádření však může být v rozporu s jeho letošním novoročním projevem. V tom totiž Klaus obyvatele České republiky přímo vyzval, aby k volbám letos v červnu šli.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu "mohou přispět k hledání rozumného evropského uspořádání," řekl Klaus letos 1. ledna.

Politolog: Volby posilují oprávněnost europarlamentu

Jako příklad, jak by mohl Evropský parlament fungovat, Klaus v úterý v Paříži uvedl parlamentní shromáždění Západoevropské unie, kde měl odpoledne na programu projev.

"To není instituce, která má speciální volby do svého parlamentního shromáždění, to je instituce, kde jsou delegováni poslanci. A já bych si velmi přál, aby to bylo ve všech dalších evropských institucích," upozornil.

Názory na smysl voleb do Evropského parlamentu se různí. Například politolog Tomáš Lebeda na dotaz jednoho z čtenářů serveru iHNed.cz, zda tyto volby mají smysl, odpověděl: "Smysl určitě mají. Neumím si představit, kdyby měly evropské instituce ještě slabší legitimitu než mají nyní. Ta by naopak měla být posilována. Nízká volební účast sice nepůsobí nejlépe, ale na druhé straně je svobodným rozhodnutím každého voliče, zda se voleb zúčastní, nebo nikoli. U tzv. voleb druhého řádu, jakými ty evropské jsou, jde o přirozený jev, který je poměrně běžný i v ostatních zemích."