Elektrárenská společnost nesmí dlužníka dlouhodobě odpojit ze své sítě. Tento verdikt rozhodl spor skupiny ČEZ s mužem z Bělkovic-Lašťan na Olomoucku, kterému pracovníci elektrárenského giganta odpojili na deset měsíců elektřinu. Firma před třemi lety zjistila, že muž postupně ukradl proud za zhruba 250 tisíc korun.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž je ale s rozhodnutím Krajského soudu v Liberci nespokojen. Tvrdí, že je možný dvojí výklad zákona a společnost se proto obrátila na Nejvyšší soud. Informaci přinesl Olomoucký deník.

Právník Miloš Slabý, který muže z Bělkovic-Lašťan zastupuje, listu řekl, že liberecký soud potvrdil povinnost skupiny ČEZ napojit zákazníka zpět do sítě, i když dluh ještě nevyrovnal. O náhradu škody požadovanou společností ČEZ se muž soudil v jiném procesu. V něm padlo pravomocné rozhodnutí, že černý odběratel musí dluh zaplatit. Muž, který nechce mluvit do médií a nepřál si zveřejnit jméno, zůstal odříznutý od rozvodné sítě dohromady deset měsíců. "Což mu a celé rodině způsobilo velké problémy. Dopady byly značné," uvedl Slabý.

Podobný verdikt o tom, že ČEZ neměl právo odstřihnout jednoho obyvatele ze Štarnova na Olomoucku kvůli dluhu, padl loni v létě. Rozsudek nařídil společnosti obnovit dodávky proudu Jaromíru Volfovi, který byl bez elektřiny půl roku. Dluh mu kontroloři stanovili na 430.000 korun.

Dvojí výklad zákona

Mluvčí společnosti ČEZ, však poukazuje na to, že je možný dvojí výklad zákona. "Žádáme Nejvyšší soud, aby rozhodl, jaký výklad je správný. Dle zákona je provozovatel distribuční soustavy povinen obnovit dodávku elektřiny po odstranění příčin, které vedly k jejímu přerušení nebo omezení. Dle vyjádření SEI (Státní energetická inspekce) znamená odstranění příčin nejen odstranění technické nezpůsobilosti, ale i zaplacení náhrady škody," řekl Kříž.

ČEZ se proto stále řídí výkladem zákona, jak ho vysvětluje SEI. "Je totiž potvrzený větším počtem pravomocných soudních rozhodnutí, které jsou v rozporu s těmi dvěma případy z Olomoucka a počkáme na rozhodnutí Nejvyššího soudu," dodal Kříž.

Související