Zhruba sedm lidí z deseti (68 procent) globálně považuje politické strany za zkorumpované. Za nejzkorumpovanější instituci či sektor v zemi je má po celém světě 29 procent lidí. V Česku si to myslí takřka čtvrtina obyvatel (23 procent). Obecně ale Češi za nejvíc korumpovaný sektor označují státní úředníky a veřejné představitele (40 procent). Ukazují to závěry průzkumu Barometr globální korupce 2009, který ve středu zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI).
 
Tento ojedinělý průzkum ukazuje, jak lidé v jednotlivých zemích světa vnímají problém podplácení a boj proti němu. Letos se ho zúčastnilo více než 73.000 osob z 69 států či území, mezi nimiž byla i zhruba tisícovka Čechů. Odpovídali třeba na otázky, jakou mají zkušenost s úplatky či jaké instituce jsou nejvíce zkorumpované.

Na dotaz, zda on sám či někdo z jeho rodiny zaplatil v posledních 12 měsících nějaký úplatek, kladně odpovědělo v průměru 13 procent dotázaných. V některých afrických zemích (třeba Kamerun či Libérie) to ale přiznala více než půlka respondentů. V Česku to bylo jedenáct procent, ale třeba v Dánsku, Izraeli či Nizozemsku jen jedno procento lidí. Pokud se to vztáhne na širší regiony, tak z celosvětového srovnání nejhůře vychází Blízký východ a sever Afriky, kde úplatky dali čtyři lidé z deseti.

V ČR se uplácí například na úřadech pro registrace

Česká pobočka TI poznamenala, že v případě ČR zhruba 11 procent dotázaných uvedlo, že je nebo někoho z rodiny za poslední rok někdo vyzval k poskytnutí úplatku. "Alarmující je skutečnost, že téměř 95 procent z těchto respondentů nepodniklo žádné následné kroky," uvedla česká TI.

Nejvíce úplatků v ČR bylo podle organizace zaplaceno na úřadech pro registrace nebo vystavování nejrůznějších povolení, ve zdravotnictví či ve styku s policií.

Soukromý sektor na čtvrtém místě

Za nejzkorumpovanější instituci či sektor ve své domovině v 69 zahrnutých státech a územích považuje po celém světě nejvíce lidí (29 procent) politické strany. Na druhém místě figurují úředníci státní správy (26 procent), na třetím parlament (16 procent) a na čtvrtém soukromý sektor (14 procent). Průzkum také ukázal, že lidé jsou přesvědčeni, že vládní snahy v boji s vymýcením korupce jsou neúčinné.

Na rozdíl od jiných průzkumů TI (indexu korupce či indexu úplatků) založených na zkušenostech podnikatelů či názorech expertů tento průzkum vyplývá čistě z toho, jak korupci a s tím spjaté problémy vnímají občané.