V sobotu pokračovaly v České republice volby do Evropského parlamentu. Rozhoduje se o budoucnosti Evropy, říkají jedni, převážně v Bruselu pracující či alespoň Evropské unii naklonění lidé. Rozhodne účast, dodávají politologové, kterým se dá věřit, například Tomáš Lebeda (jeho on-line odpovědi najdete ZDE).

Nerozhodne se vůbec o ničem, dodává Václav Klaus i další lidé méně naklonění evropské integraci.

Češi volili 22 nových zástupců, kteří usednou do poslaneckých křesel v Evropském parlamentu, na výsledky si ale počkají do nedělního večera, kdy skončí volby ve zbytku Evropské unie.

Sledovali jsme online

 
6.6.2009 08:00 | 8:00
Volební místnosti v Česku se v 8:00 opět otevřely, začínáme on-line přenos z druhého dne voleb do Evropského parlamentu.
6.6.2009 08:01 | 8:01

Během osmi hodin v pátek vhodila své hlasovací lístky do volebních uren řada politiků. Výzvy k účasti v eurovolbách však většina voličů nevyslyšela.

Do volebních místností našla cestu podle odhadů jen necelá pětina z více než osmi milionů oprávněných voličů. Podobná byla situace před pěti lety v prvních českých eurovolbách; také tehdy přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta.

6.6.2009 08:02

Volební komisaři na noc hlasovací schránky zapečetili, aby zabránili zmanipulování výsledků voleb. Stejně budou muset postupovat i v sobotu po ukončení hlasování, neboť sčítat hlasy mohou až po uzavření volebních místností na celém území Evropské unie, tedy v neděli ve 22:00.

Největší účast se dnes očekává do 10:00, poté by měl počet voličů podle zkušeností z posledních voleb razantně klesat.

6.6.2009 08:03 | 8:04
Z politiků by dnes měli odvolit ještě prezident Václav Klaus či předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

V úterý přitom Klaus tytéž volby označil za zbytečné. Ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas už ale prezident mluvil jinak. Ocenil, že v Česku kandidují nové strany, pro něž je důležité další směřování Evropské unie. ODS a ČSSD vedly sice vyhrocenou kampaň o vnitřní politice, pokud jde však o evropská témata plují stejným směrem, uvedl prezident. Známý odpůrce Lisabonské smlouvy řekl, že volby mohou být jistým referendem o tomto dokumentu.

6.6.2009 09:18 | 9:18

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach ve svém blogu na iHNed.cz konstatuje, že čekání na sčítání hlasů do neděle je zbytečné. "Je zoufalou snahou EU vytvořit z Evropanů jeden politický démos. Evropané ale nejsou jeden národ a těžko jejich volební chování ovlivní výsledky v jiných zemích," píše Mach.

6.6.2009 09:29
6.6.2009 10:21 | 10:15
Na Slovensku si více než čtyři miliony voličů vybírají do evropského sněmu třináct zástupců. Většina volebních místností se otevřela v 7:00 hodin, hlasování skončí ve 22:00 hodin. O přízeň voličů se uchází na dvě stovky kandidátů ze 16 politických stran. Výsledky voleb oznámí Ústřední volební komise v neděli po 22:00 hodině. Očekává se nízká volební účast, v předešlých volbách v roce 2004 dosáhla úrovně necelých 17 procent.
6.6.2009 10:22 | 10:22

V Lotyšsku se volby do EP konají ve stínu hluboké hospodářské krize. Dvoumilionové Lotyšsko zažívá po letech prudkého ekonomického růstu nejhorší recesi z 27 členských zemí EU. Recepty na krizi a osočování z neschopnosti byly hlavní náplní předvolební kampaně.

Lotyšská středopravá vláda v únoru po občanských protestech vyvolaných dopady hospodářské krize odstoupila. Hlavním úkolem nového pravicového kabinetu je vyvést zemi z krize. Evropské volby proto i v Lotyšsku stojí stranou hlavních událostí. Volební účast se čeká pod třicetiprocentní hranicí. Lotyšsko má v europarlamentu devět zástupců.

6.6.2009 10:56 | 10:50

Prezident Václav Klaus odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v pražských Kobylisích. Novinářům neřekl, koho podpořil, ale znovu zopakoval, že nynější volby pomůžou odpovědět na otázku další podoby evropského uspořádání.

"Volby to v každém případě jsou. Jde o to, jaký význam má instituce, do které se provádějí," prohlásil Klaus před volební místností. Přál by si prý, aby páteční a dnešní volby skladbou zvolených poslanců přispěly k tomu, že příští volby do Evropského parlamentu "budou smysluplnější a budou mít větší význam, než je tomu teď".

Své rozhodování, kterou ze 33 možných kandidátek, zvolit označil prezident za těžké a prozradil, že nevyužil možnosti preferenčních hlasů.

"Smutná je jedna jediná věc. V těch volbách většina politických stran hrála domácí politickou kartu, zatímco jsou to volby o něčem úplně jiném. Já jsem viděl jen malinko stran, které se snažily diskutovat o tom, jak má vypadat budoucí evropské uspořádání," řekl prezident k ostré předvolební kampani.

6.6.2009 12:53 | 12:20
Jedním z posledních politických představitelů, kteří v sobotu volili, byl předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Dopoledne dorazil do volební místnosti na zámku v Konici na Prostějovsku.
6.6.2009 12:55 | 12:45
Hodinu před uzavřením volebních místností se zdá, že Češi o volby do Evropského parlamentu nejeví větší zájem. Volební účast se liší obvod od obvodu, podle předběžných neoficiálních odhadů odvolila zhruba čtvrtina voličů.
6.6.2009 12:56 | 12:52
Největším problémem, který se v sobotu vyskytl, byla nefunkční telefonní spojení ve většině volebních okrsků v Karviné.

Drobný incident policie zaznamenala jen v Zahrádkách na Jindřichohradecku, kde se v noci na dnešek neznámý zloděj vloupal do obecního úřadu, kde je i volební místnost. Podle jihočeské policejní mluvčí Jany Kameníkové se dostal jen do kanceláře úřadu, a tak volby nijak nenarušil.

Ztratilo se několik vlajek - ve Strakonicích ukradli ze stožárů před budovou technických služeb, kde je volební místnost, českou a evropskou vlajku. Vlajka Evropské unie přes noc zmizela i z jedné volební místnosti v Benešově a ze dvou na Mladoboleslavsku.

6.6.2009 12:57 | 12:56
V Praze v oslovených městských částí byla kolem 12:00 volební účast mezi 25 až 30 procenty, v první a šesté pražské části zaznamenali dokonce 32 procent voličů.
6.6.2009 14:02 | 14:00

Volební místnosti se uzavřely, dosavadní informace naznačují, že volební účast se nepřehoupla přes čtvrtinu voličů.

Končíme on-line přenos, další informace najdete v aktuálním zpravodajství serveru iHNed.cz. 

Související