Češi se v neděli s příchodem noci dozvědí první výsledky voleb českých poslanců Evropského parlamentu. I když hlasování v eurovolbách skončilo v sobotu ve 14:00, volební komisaři budou moci hlasy začít sčítat až od nedělních 22:00. Prodleva má zabránit ovlivnění voličů z většiny ostatních zemí EU, kde se bude hlasovat teprve v neděli.
Výsledky potvrdí nebo zkorigují volební modely STEM a SC&C pro Českou televizi, podle nichž volby vyhrála ODS nad ČSSD. Podle těchto modelů měli zastoupení mezi europoslanci obhájit ještě komunisté a lidovci. Ostatní z 32 volebních seskupení měla získat méně než pět procent hlasů.

Přišla zřejmě jen čtvrtina voličů

Kompletní výsledky hlasování by mohly být známy v pondělí nad ránem, podobně jako před pěti lety. Záviset to bude mimo jiné na tom, kolik voličů přišlo hlasovat a jak rychle stihnou jejich hlasy volební komisaři spočítat.

 

Podle neoficiálních odhadů přišla volit jen zhruba čtvrtina z osmi milionů voličů v ČR. Bylo by to méně než v roce 2004, kdy v prvních českých eurovolbách hlasovalo 28,3 procenta lidí.

Volební komisaři se mají kvůli sčítání hlasů vrátit do téměř 15.000 volebních místností po dvaatřicetihodinové přestávce. Pokud by někteří z nich nepřišli, museli by chybějící členy volebních komisí doplnit starostové.

Evropa už také volí a odhaduje

Z dalších států EU je znám pouze předběžný výsledek z Nizozemska, které tradičně nerespektuje pravidlo o společném zveřejňování výsledků. V Nizozemsku získala čtyři křesla extrémní protiislámská strana Geerda Wilderse.

Podle neoficiálních odhadů ze Slovenska, kde se volilo v sobotu, nejvíc hlasů získá vládní Ficův Smer.

Voliči z největší skandinávské země Švédska volí své zástupce do Evropského parlamentu sice již potřetí, ale volební účast tu ještě nikdy nepřesáhla hranici 40 procent. Letošní volby mohou být v tomto ohledu svým způsobem rekordní - podle dosavadního vývoje nedělního  hlasování a podle předvolebních průzkumů se totiž očekává, že k hlasovacím urnám by se mohlo dostavit přibližně 43 procent Švédů.

Důvodem letošního o něco vyššího zájmu Seveřanů je mimo jiné skutečnost, že Švédsko přebere od 1. července od České republiky na půl roku předsednictví v EU.

Související