Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda po jednání klubu oznámil, že poslanci Miroslav Kalousek, Jan Husák a Ladislav Šustr vystupují z KDU-ČSL. Uvedli to prý na klubu s tím, že podpoří dočasnou vládu Jana Fischera. Svoboda to řekl krátce před zahájením schůze sněmovny, na níž se začalo rozhodovat o osudu Fischerova kabinetu.

Vládu podle Svobody podpoří také bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která sice s KDU-ČSL nespojuje svou budoucnost, odchod ale zatím neoznámila. Jisté zatím není ani to, jak se rozhodne šéf poslaneckého klubu Pavel Severa, který také zvažuje odchod. Pokud by lidovci, kteří oznámili, že opustí stranu, vstoupili do nového subjektu, členství v KDU-ČSL by jim automaticky zaniklo.

On-line ze sněmovny sledujte ZDE

"I na klubu jsem řekl, že v nejbližší době vystoupím, ale kdy tak učiním, se rozhodnu sám. Dnes budu hovořit a hlasovat jako poslanec KDU-ČSL," řekl Kalousek ČTK v reakci na prohlášení současného šéfa strany Svobody, podle něhož stejně jako Husák a Šustr Kalousek oznámil, že ze strany vystupuje.

Odchod od lidovců naznačil Kalousek už před nedávným sjezdem KDU-ČSL, sbírá podpisy pro registraci své nové strany TOP 09.

Ukazuje se, že Kalouskův odchod spustil malou lavinu. Spolu se Šustrem odejdou ze strany totiž desítky lidovců z Brněnska. "Někteří mi to oznamují e-mailem, další telefonují," řekl agentuře ČTK tajemník okresní organizace Petr Štědronský, který také odchází. Lidovci v ostatních okresech nedokážou ohlas Šustrova odchodu zatím odhadnout.

Zatím není zřejmé, zda trojice poslanců, kteří stranu opouštějí, zůstane v klubu lidovců. Dořešit se to má podle Svobody v úterý. Lidovci zatím mají ve svém sněmovním klubu 13 poslanců.

Svoboda novinářům řekl, že ho netěší, že trojice poslanců opouští KDU-ČSL. Na druhou stranu ale uvítal, že tak učinili jednoznačně a že splnili to, co slibovali před sjezdem strany, tedy že své rozhodnutí oznámí po volbách do Evropského parlamentu. "Bylo to bez napětí a emocí, oceňuji, že to bylo řečeno narovno, do tváře a jednoznačně," řekl Svoboda.

VIDEO Vsetínský sjezd KDU-ČSL a loučení s Čunkem - čtěte ZDE

Nový šéf lidovců Svoboda se líbí ČSSD. KDU opouštějí někteří členové - čtěte ZDE

Místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová novinářům řekla, že lidovci kromě čtveřice Kalousek, Husák, Šustr a Parkanová, se zdrží při hlasování o důvěře vládě Jana Fischera.

Lidovci mají výhrady i proti scénáři vzniku Fischerovy vlády, jejíž členy nominovaly ODS, ČSSD a Strana zelených. "Označují se za vládu odborníků, přitom je to vláda politická," dodal Svoboda.

Související