Občané podle prezidenta Václava Klause nedoceňují obrovský význam evropských institucí. Klaus to řekl v pondělí ČTK v reakci na nízkou volební účast u uplynulých eurovoleb, při nichž přišlo k volbám asi 28 procent českých voličů.

Minulý týden přitom sám Klaus smysluplnost pořádání voleb do Evropského parlamentu zpochybňoval. "Je zbytečné dělat evropské volby, to jsou stejně takové polovolby," říkal prezident minulé úterý.

Ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas už ale prezident o významu voleb mluvil jinak. "Tyto volby nejsou o vnitropolitických tématech. Jsou o evropské integraci, jsou o tom, jestli chceme nadále bojovat za zájmy naší republiky, nebo zda chceme svou suverenitu v podstatě beze zbytku odevzdat bruselské byrokracii," prohlašoval.

K volbám nakonec Klaus šel. Koho volil, neřekl. Ale vše nasvědčuje tomu, že volil některé z euroskeptických uskupení, jež odmítala Lisabonskou smlouvu. Klausův blízký spolupracovník Petr Hájek minulý týden řekl, že prezidentovy názory jsou totožné s postoji strany Libertas.cz, za kterou kandidovali někdejší šéf televize Nova Vladimír Železný a bývalí poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel. Do europarlamentu se toto uskupení nedostatalo, získalo 0,94 procenta hlasů.

Pětiprocentní hranici nepřekročila ani další uskupení bojující proti Lisabonské smlouvě. Nejblíže Bruselu byla Suverenita, kterou volilo 4,26 procenta lidí. S 1,26 procenta pak skončila Strana svobodných občanů.

Klause prý výsledky voleb nepřekvapily. "Je evidentní, že se prosadily standardní politické etablované strany, a že pokusy několika desítek malých seskupení, obvykle shromážděných kolem jedné, dvou osob, nemají šanci," prohlásil prezident.

Související