Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek bude svou novou stranu TOP 09 oficiálně představovat až ve čtvrtek, ale jedna z hlavních tváří je jasná už nyní.

Podle informací HN se k TOP 09 přidá exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Bývalý šéf diplomacie to zatím oficiálně neoznámil, podle zdrojů HN je ale již definitivně rozhodnutý.

Až dosud podporoval Stranu zelených. Pro odchod se rozhodl po rezignaci Martina Bursíka, dnes už bývalého předsedy zelených.

Kalousek zatím potvrdil jen to, že jeho nové uskupení skutečně ponese jméno TOP 09. Přípravný výbor má k dispozici několik tisíc podpisů potřebných k tomu, aby mohl na ministerstvu vnitra novou stranu zaregistrovat. "Tento týden tam zajdeme," říká Kalousek.

Ve čtvrtek bude podle něj veřejnost seznámena se jmény více než desetičlenného přípravného výboru nové strany, s jejími programovými principy a stanovami. O personálních detailech exministr financí ale zatím hovořit nechtěl.

Sjednocování pravice

Ke Kalouskovi a Schwarzenbergovi se přidává řada známých tváří KDU-ČSL jako Vlasta Parkanová, Pavel Severa a nejspíše také Václav Jehlička. Strana bude ve volbách spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). To kandidovalo v posledních volbách do Evropského parlamentu, jeho lídrem byl senátor Jaromír Štětina.

Podle Petra Gazdíka, předsedy Starostů a nezávislých, by měly po registraci TOP 09 vyvrcholit někdy v příštím týdnu i rozhovory o spolupráci obou uskupení.

"Poskytli bychom své zázemí a lidi v regionech, TOP 09 nemá dost času vybudovat do říjnových voleb regionální základnu, s tím, že bychom na kandidátku poslali nejlepší z našich starostů v regionech," vysvětlil Gazdík podle ČTK. Druhou částí dohody by podle něj mělo být, že TOP 09 by naopak v místních volbách respektovala znalosti hnutí a STAN by podporovala.

O členství v Kalouskově straně má zájem také poslanec ODS František Laudát, který řady občanských demokratů opouští kvůli nespokojenosti se situací v organizaci strany v Praze 5.

Od roztříštěných středopravých "trpaslíků" českého politického spektra se začaly mezitím po propadu těchto stran v Evropských volbách ozývat hlasy volající po sjednocení. Podle některých z nich by právě TOP 09 mohl být základem budoucí spolupráce či fúze.

S Kalouskem už také mluvil předseda euroskeptické Strany svobodných občanů Petr Mach. "Mohu potvrdit, že jsem již mluvil s panem Kalouskem a paní Bobošíkovou. V dalších dnech mě čekají další schůzky. Věřím, že se nám podaří aspoň s některými partnery dospět k dohodě, potřebné a užitečné pro celou naši republiku a její občany," uvedl Mach ve středu v tiskovém prohlášení zaslaném serveru iHNed.cz.