Místopředseda ODS Ivan Langer necelý den poté, co server iHNed.cz informoval o tom, že na ministerstvu vnitra za jeho éry visel obraz zakladatele Stalinovy státní bezpečnosti Čeky Felixe Dzeržinského, mluví o celé situaci jako o recesi.

"Portrét na mě vypadl ze skříně po mém příchodu do kanceláře ministra vnitra. Z recese jsem jej pověsil do místnosti, kterou jsem využíval jako svůj osobní sklad, aby připomínal dědictví totalitního Ministerstva vnitra - duch strachu a obav. Ledacos z toho přežívalo na chodbách i po předchozích dvou ministrech. Mělo to být zároveň memento, aby se ministerstvo opravdu změnilo," uvedl Langer v prohlášení zaslaném serveru iHNed.cz.

Langerův předchůdce František Bublan ale toto tvrzení odmítnul. "Obraz Felixe Dzeržinského na Ivana Langera v kanceláři ministra vypadnout nemohl, protože tam nebyl. Je to opravdu zvláštní záliba Ivana Langera sdílet jednu místnost s "krvavým Felixem", vůdcem bolševické Čeky," uvedl Bublan.

Rath: Langer musí v politice skončit

Bývalý ministr vnitra prohlášením reaguje na středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten ho totiž ve středu dopoledne vyzval k odchodu z politiky.

"Je úplně šokující, že ministr demokratického státu si do prostor ministerstva vnitra, do části své pracovny, pověsí podobiznu masového vraha," říká Rath. "My tedy vyzýváme Ivana Langra, aby opustil politiku, aby odešel z veřejného života a aby se omluvil," dodává.

Dzeržinskij založil sovětskou tajnou policii a stál v jejím čele po bolševické revoluci v Rusku v roce 1917, kdy tvrdě potírala opozici. Jeho policejní jednotky měly na svědomí tisíce lidských životů.

Dědictví po Grossovi a Bublanovi

Langer odmítá, že by k Džeržinskému cítil jakýkoli náznak obdivu. "Já jsem ho na ministerstvo vnitra nepřinesl, je to buď Bublanův Dzeržinskij nebo Grossův Dzeržinskij," prohlašuje.

Do skladu sousedícího s jeho pracovnou, kam Langer obraz pověsil, prý tehdejší ministr vodil návštěvy aby jim ukázal, co po svých předchůdcích v úřadu (Františku Bublanovi a Stanislavu Grossovi z ČSSD) zdědil. "Přiznávám, že jsem tam vodil návštěvy, abych ukazoval, jaké dědictví mi mí předchůdci ze sociální demokracie zanechali," říká.

Potíže se svými postoji k minulosti měl dříve i Rath. V lednu vzbudily na politické scéně rozruch jeho výroky v rozhovoru pro Lidové noviny, v nichž se vyjádřil o tom, jak vůdce nacistického Německa Adolf Hitler řešil ekonomické problémy. Později vydal prohlášení, že Hitlerův režim nikdy neobdivoval.

Srovnání Langrovy aféry s Dzeržinským se svým výrokem ale Rath odmítl. "To není nějaké přeřeknutí, to není nějaký nepovedený bonmot, to není nějaký nepovedený příměr," prohlásil. "Toto pan ministr Langer udělal promyšleně, cílevědomě," dodal.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc také dal do souvislosti vyvěšení obrazu Dzeržinského s Langrovým únorovým prohlášením, kdy ve sněmovně oznámil přítomným obnovení vojsk ministerstva vnitra.

Langer tehdy prý chtěl žertem upozornit na to, že ačkoli mělo jednání už začít, křeslo řídícího schůze bylo stále prázdné. Podle Tejce ale spojení obou záležitostí ukazuje na "způsob myšlení Ivana Langra, na způsob myšlení, které je demokracii nebezpečné."

Penězi prý neplýtval

Langer se také ohradil proti kritice ČSSD, že se jako ministr vnitra choval nehospodárně, když nechal za 20 milionů rekonstruovat budovu ministerstva. Rekonstrukce podle něj byla nutná, protože jeho předchůdci využívali střechu ministerstva jako přistávací plochu vrtulníků, čímž poničili budovu.

Prohlásil také, že ministerstvo za jeho působení od podzimu 2006 do jara 2009 uspořilo 1,5 miliardy korun. Jeho předchůdci prý nejsou schopni ukázat podobné úspěchy, a proto se uchylují k podobným útokům, jako je aféra s Dzeržinským.