Střetem pravicových radikálů s policií skončil ve středu večer v Karlových Varech protest proti zatýkání vůdců české extrémní pravice. Asi 80 příznivců extremismu chtělo z nádraží pochodovat do města. Nakonec se jim to po střetu s policií podařilo, když se rozutekli do města různými ulicemi. Asi po hodině a půl policie dokázala protestující vyvést mimo centrum k autobusovému nádraží. Před 21:00 se demonstranti odebrali do jedné z karlovarských restaurací a pochod ukončili. Policie jim zkontrolovala dokumenty a hned při prvních incidentech jednoho účastníka zadržela.
 
Asi 70 příznivců radikálů protestovalo také v Brně. Sešli se na náměstí Svobody a pak zamířili do ulice Příční, kde jsou policejní cely. V nich by mělo být deset zadržených nacionalistů. Po krátkém projevu a skandování hesel Svoboda, Odpor a Pusťte bratry domů se protestující v klidu rozešli. Protest se obešel bez jakýchkoli výtržností, řekl ČTK brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.
Policie po úterním zásahu proti lidem napojeným na extremistické skupiny obvinila v noci na středu deset osob. Podle policistů se dopustily propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. ČTK to ve středu řekla advokátka Klára Slámová, která pravicové radikály často zastupuje. Obvinění byli převezeni do Brna, hrozí jim tři až osm let vězení.

"Osvoboď je svým hněvem: Radikalizuj se!"

Na webu Autonomních nacionalistů se poté objevila pozvánka ke středečním večerním demonstracím v Brně a v Karlových Varech nazvaným "Osvoboď je svým hněvem: Radikalizuj se!". Pořadatelé charakterizují akce jako "spontánní demonstrace proti totalitnímu § 260 a proti neoprávněnému uvěznění našich kamarádů". Paragraf 260 trestního zákoníku postihuje právě trestný čin propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. 

Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka byla úterní razie vyústěním několikaměsíční práce ÚOOZ v oblasti extremistické scény.
Související