Oficiální čínský tisk vnímá festival jako symbol společenského pokroku, historicky první festival gayů v Číně ale přesto bude provázet řada omezení. Organizátoři museli ustoupit od průvodu, filmových projekcí, diskusí i oslav - takové události by totiž mohl režim vnímat jako protestní akce.

Podobný happening se v zemi uskuteční vůbec poprvé. Homosexualita v Čína byla do roku 1997 ilegální a ještě před pár lety se oficiálně považovala za nemoc. 

Od té doby se podle západních médií dal čínský postoj k homosexualitě shrnout slovy "nezavrhujeme, ale ani nepodporujeme". Jasné nejsou ani odhadu počtu homosexuálů v zemi - řada Číňanů se vzhledem k postoji státu bojí svou orientaci přiznat. V Číně se na mladé lidi vyvíjí poměrně velký tlak, aby vstoupili do manželství.

Státní anglicky psané noviny China Daily v minulosti napsaly, že podle oficiálních statistik je v pevninské Číně kolem 30 milionů homosexuálů. To by znamenalo méně než tři procenta obyvatelstva země.

Frustrace organizátorů

Pořadatelé akcí jsou z nadcházejícího festivalu vyvedení z míry, podle BBC jsou někteří až frustrovaní. O festivalu se navzdory zkušenostem a očekávání hovoří ve státním tisku a věnuje se mu velký prostor.

Média dokonce festival a jeho organizátory chválí a místní ani zahraniční pozorovatelé si teď s tímto přístupem neví rady.

 Na jednu stranu by se skutečně mohlo jednat o zlepšení postoje Pekingu k homosexuálním páru, na stranu druhou se dá povolení pořádat takový festival a všude ho prezentovat vyhodnotit jen jako snaha o zlepšení image režimu.

Organizátoři se navíc obávají, že úřady mohou akce v jakékoliv chvíli ještě zastavit.