V Česku se už začalo s výrobou vakcíny proti prasečí chřipce. "Společnost Baxter očkovací látku vyrábí na základě patentované vero buněčné technologie, která umožňuje podstatné zrychlení procesu výroby," uvedla mediální zástupkyně společnosti Jana Čechová. S firmou už dříve jednala vláda o rezervaci 12 milionů dávek vakcín na pět let za celkem 1,5 miliardy korun.

První sérii vakcíny proti prasečí chřipce vyrobila rovněž švýcarská farmaceutická společnost Novartis, od července chce zahájit klinické zkoušky a co nejdříve začít s hromadnou výrobou. O vakcínu už projevily zájem vlády asi 30 zemí světa. Buněčná laboratoř firmy Novartis v Německu prý bude schopna vyrábět miliony dávek vakcíny týdně. Firma předpokládá, že licenci k výrobě by mohl mít na podzim.

Novartis už první vakcínu udělal

V posledních týdnech obdržely virové inokulum chřipky A (H1N1) podle agentury Reuters vedle Novartisu i firmy Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline a Solvay. Všechny tyto firmy chtějí mít hotovou vakcínu před začátkem zimního chřipkového období na severní polokouli.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek kvůli šíření prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod šestibodové škály. Situace v Česku je však podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové pod kontrolou. Potvrdily se zatím jen čtyři případy nákazy. Nechystá se uzavření hranic ani žádné zpřísnění již přijatých opatření.


V Česku dosud vyhledalo lékaře kvůli obavám z nákazy prasečí chřipkou 228 lidí. Ve 203 případech byla infekce vyloučena, ve čtyřech potvrzena a ve 21 případech se na definitivní výsledek čeká. Tři lidé jsou v péči lékařů - po jednom ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, Fakultní nemocnici Brno a na infekci v Českých Budějovicích. Ostatní pacienti byli vzhledem k lehkému průběhu onemocnění ponecháni v domácí izolaci, informoval dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň.

Chřipkový kmen A (H1N1) se ve větším množství objevil v Mexiku, rychle se ale rozšířil do dalších zemí. Podle WHO je zatím potvrzeno 28.774 případů v 74 zemích. Z toho 144 lidí na onemocnění prokazatelně zemřelo. I když kmen zatím není agresivní, odborníci se obávají, že může změnit podobu a mnohem agresivnějším se stát v budoucnu.