Od neděle 14. června České dráhy mění jízdní dráhy po celé České republice. Zavádějí také některé novinky. Například nový spoj na sever Moravy a do Slezska. Páteční posilové pendolino z Prahy bude nově zajíždět až do Třince, dosud jezdí nejdále do Bohumína.

"Konečně všichni pochopili, že Třinec patří do centra dění," okomentovala to starostka Třince Věra Palkovská.

Změn v jízdních řádech je mnoho. Pokud si chcete najít všechny, které se týkají konkrétního místa, jež vás zajímá, můžete nahlédnout na stránky drah ZDE.

Změny v okolí Prahy i jinde

Mění se například provoz vlaků v rámci Pražské integrované dopravy. Změny se budou týkat linek S5 a R5 na trati Praha-Kladno-Rakovník a linky S7 na trati Praha-Beroun s některými navazujícími spoji.

Kvůli výstavbě tunelu Blanka začne na linkách S5 a R5 Praha - Kladno - Rakovník druhá etapa výluky, která potrvá do konce července.

Časy odjezdů a příjezdů vlaků na linkách S4 a R5 zůstanou přibližně stejné, přesto budou vydány nové výlukové jízdní řády, které budou k dispozici cestujícím zdarma ve vlacích, v železničních stanicích i ve stanicích metra.

Železniční trať z Kladna do Prahy je jednou z nejdůležitějších spojnic metropole se Středočeským krajem, denně tu vlaky přepraví téměř 4500 cestujících.

Kvůli dlouhodobé výluce v úseku Beroun-Plzeň se také změní jízdní řád na trati S7 Praha - Beroun a některých navazujících tratích. Na lince dojde k časovým posunům v obou směrech o zhruba pět minut, ve špičce budou některé vlaky v úseku Praha hlavní nádraží do Řevnic jezdit pravidelněji.

Řadu změn dráhy provedou také na Vysočině, Chebsku, Šumpersku a v dalších oblastech.

Za týden slevy

Vedle jízdních řádů České dráhy o týden později provedou i dočasné změny v tarifech.

Od 21. června do 22. září se cena vnitrostátních jízdenek mezi konkrétními stanicemi sníží na loňskou cenu, která byla o dvě koruny nižší. Víkendová skupinová jízdenka SONE+ bude platit i ve všední den a síťová krajská jízdenka RegioNet zlevní ze 150 korun na 99 korun. Podle zástupců Českých drah je SONE+ nejoblíbenější turistickou jízdenkou.

Zkrátka ale letos přijdou mladí lidé od 26 let. Ti nebudou moci využívat obvyklou padesátiprocentní slevu Léto 26.

Související