Téměř 40 procent lidí nevylučuje, že by v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny dalo hlas nově vzniklé straně TOP 09. Vyplynulo to z bleskové průzkumu agentury STEM pro Českou televizi. Skoro 60 procent Čechů pak připouští, že strana má šanci uspět u voličů a dostat se do parlamentu.

Založení strany zaregistrovaly podle průzkumu dvě třetiny lidí a téměř polovina lidí ví, že ji má vést senátor Karel Schwarzenberg.

Jde o čísla velmi orientační, názor, podle něhož lidé nevylučují, že by straně dali svůj hlas, samozřejmě vůbec nemusí znamenat, že by ji skutečně volili.

Přesto mohou mít Kalousek se Schwarzenbergem důvod k optimismu. Pokud by jejich strana přesvědčila například polovinu z lidí, kteří teď nevylučují, že ji budou volit, výrazně by tím promluvila i do předem očekávaného souboje "velké dvojky" ČSSD a ODS.

Alternativa pro nespokojené

Stranu ve čtvrtek představil někdejší lidovec Miroslav Kalousek. Podle Schwarzenberga se chce TOP 09 stát politickou alternativou pro nespokojené občany a chce se pokusit o nápravu "veřejných věcí".

"Očividně volič očekává něco nového, něco, co by se vymanilo z toho způsobu politiky, která se tu projevuje v průběhu posledních let," řekl, kterým směrem by se měla nová strana ubírat, Schwarzenberg.

"Podle všeho máme zdravou šanci, máme velmi rozumný program a řadu lidí, kteří se ve svých funkcích osvědčili," dodal.

TOP 09 bude chtít kandidovat v říjnových volbách, a to samostatně či v koalici s jiným subjektem. Jejím cílem je zisk dostatečného počtu mandátů, aby strana mohla ve sněmovně založit vlastní klub, na což stačí tři poslanci.

Strategickou dohodu o spolupráci má zatím TOP 09 podepsánu jednu - s hnutím Starostů a nezávislých.