Ústřední výkonný výbor ČSSD ani v sobotu nadvakrát nezvolil místopředsedkyní strany poté, co se to straně nepovedlo na svém sjezdu na jaře. V tajném hlasováním nedostala jediná kandidátka Alena Borůvková dostatečný počet hlasů.

Sociální demokraté tak stále nemají chybějícího pátého místopředsedu, kterým podle stanov strany musí být žena. Jediná kandidátka Alena Borůvková potřebovala ke zvolení získat hlasy tři pětin přítomných sociálních demokratů. V prvním kole to v sobotu znamenalo obdržet 104 hlasů. Pro Borůvkovou se však vyslovilo jen 68 delegátů, 48 bylo proti.Ve druhém kole sice Borůvková získala hlasů více, ale ani 77 hlasů na jmenování do funkce nestačilo.

Vedení strany se poté dohodlo, že o novém jméně rozhodnou až po podzimních volbách do sněmovny. O nominaci by měly rozhodnout předsednictva krajských organizací.

Neznámá Borůvková nezabodovala

Borůvková ve svém kandidátském projevu před 1. kolem prohlásila, že chce oslovit především mladé voliče a střední generaci. Chce prosazovat sociální politiku zaměřenou na rodiny.

Po neúspěšném zvolení uvedla, že udělala pro své zvolení maximum. "Šedesát dva procent hlasů ze všech přítomných považuji za úspěch," dodala s tím, že jisté zklamání to pro ni však je. "Je to demokracie," konstatovala lakonicky.

Další případnou kandidaturu pečlivě zváží, ale spíše se již o funkci ucházet nebude, ani pro parlamentní volby. "Mám profesní zázemí na ministerstvu zahraničí," zdůvodnila svoje vyhlídky do budoucna.

Jaroslav Foldyna z ústecké organizace uvedl, že by bylo lepší vybírat z političek, které si "již něco odpracovali" a nezúčastní voleb do Sněmovny. Jako příklad uvedl Annu Čurdovou. "Pro řadu delegátů je v podstatě neznámá. Politika je také o formě a sebeprezentaci a v tom zatím paní Borůvková udělala řadu chyb," prohlásil poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

Borůvková má šanci se ještě do vedení dostat ve druhém kole, které nyní probíhá. Vzhledem k tomu, že je i nadále jedinou kandidátkou, tak existuje určitá šance na její zvolení, ale není příliš velká.

Část straníků má vůči Borůvkové výhrady

Podle hlasů z vedení strany před sjezdem nebylo jisté, zda skutečně bude Borůvková zvolena. Pochybnosti měl napříkad místopředseda strany Roman Onderka, další z místopředsedů Zdeněk Škromach nicméně vyjádřil přesvědčení, že Borůvková uspěje.

"Absolvovala maraton návštěv jednotlivých krajů, jednala i se zástupkyněmi naší organizace žen a zatím se zdá, že ta podpora je poměrně silná," řekl v pátek Škromach po zasedání předsednictva strany. "I když je tam třípětinová většina všech členů ÚVV, což je docela tvrdé kritérium, tak je reálná šance, že by mohla být zvolena," dodal.

Onderka nicméně připustil, že někteří členové ÚVV mají k Borůvkové výhrady. "Je tam určité rozčarování některých kolegů s ohledem na nepříliš velkou známost kolegyně Borůvkové," řekl. Část sociálních demokratů žádá do funkce místopředsedkyně známější či výraznější osobnost.

Vlastní past ČSSD: povinná žena ve vedení

Podle stanov sociální demokracie musí být ve vedení ČSSD alespoň jedna žena, na nedávném sjezdu strany se ji ani po několika pokusech zvolit nepodařilo. Proto ji musí nyní vybrat ústřední výkonný výbor.

Pokud by Borůvková neuspěla, volba by se musela opakovat a pravděpodobně by se objevily i nové nominace.

Šestatřicetiletou Borůvkovou navrhla do funkce místopředsedkyně pražské ČSSD. Kandidátku, která má zkušenosti z práce na ministerstvu zahraničí, podle některých médií do funkce prosazovala mimo jiné manželka předsedy strany Jiřího Paroubka.