Bývalá první místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová uvažuje o tom, že podá znovu přihlášku do strany.

Spolu s dalšími třemi členy frakce Demokratická výzva byla vyloučena počátkem jara. Kuchtová si dlouhodobě nemohla přijít na jméno s bývalým předsedou Strany zelených Martinem Bursíkem. Poté, co však Bursík "složil zbraně" a rezignoval na předsednický post, hodlá Kuchtová vyslyšet slova současného lídra SZ Ondřeje Lišky. Ten vyzval vyloučené členy SZ, aby se vrátili zpět formou nových přihlášek.

Liška sice podle Kuchtové neprojevil velký zájem o spolupráci s ní ani s mluvčím frakce Martinem Čáslavkou. Bývalá místopředsedkyně se ale stále chce na práci v SZ podílet, proto přihlášku pro vstup do strany zřejmě podá. Ráda by za ni na podzim kandidovala do sněmovny.

Kuchtová je členkou zastupitelstva Českého Krumlova a dříve tam učila na gymnáziu. V Krumlově proto chce podat znovu stranickou přihlášku.

Napravit pověst

Zelení, které provází pověst rozhádané strany, utrpěli v evropských volbách počátkem června drtivou porážku, a Bursík proto rezignoval. Straně, jež vstoupila do sněmovny v roce 2006 se šesti poslanci, nyní hrozí pád mezi marginální politické subjekty.

V nedávných eurovolbách Strana zelených získala dvě procenta hlasů. Nyní musí rychle řešit obsazení kandidátek a program pro mimořádné sněmovní volby.

Poslední neděli v Brně strana při neformálním setkání členů rady a předsedů krajských organizací řešila, jak dál. Ondřej Liška před touto schůzí poslal dopis kritikům stranického vedení sdruženým pod takzvanou Demokratickou výzvou. Mezi nimi tedy i právě Kuchtové.

V sobotu Liška požádá širší vedení strany, aby mohl vést SZ do října, kdy se volby uskuteční. Až po nich plánují zelení uspořádat volební sjezd.

Související