Jen v pondělí se hned dvakrát dostala úřednická vláda Jana Fischera pod tlak představitelů ČSSD a ODS. Vůbec nejsilněji to vyjádřil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Ten kritizoval, že ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vrátila do funkce v únoru odvolaného ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance.

Paroubek použil silná slova. Kovářová podle něho "naplnila obavy", že je "prodloženou rukou Topolánkovy justiční mafie".

Rozhodnutí Kovářové je podle Paroubka neslučitelné s mandátem úřednické vlády a chce proto o něm co nejdříve jednat s předsedou kabinetu Janem Fischerem.

Předseda ČSSD tvrdí, že postup Kovářové je v krátké době dalším signálem "o pokračování těch nejhorších excesů Topolánkovy vlády prostřednictvím ministrů nominovaných ODS". A v této souvislosti připomíná, že ministryně zdravotnictví v úřednické vládě Dana Jurásková schválila sloučení Zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zaměstnanecké pojišťovny v den, kdy sněmovna schválila zákon zpřísňující podobné slučování.

Máme jiný názor, slýchá Fischer

Fischerova vláda ale čelí tlaku i ze strany ODS. Například, když rovněž v pondělí ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že by bylo dobré, kdyby o jménu nového českého eurokomisaře rozhodoval ještě úřednický kabinet, okřikli ho jak Paroubek tak předseda ODS Mirek Topolánek.

"Já mám jiný názor než pan ministr Füle," řekl Paroubek. A stejně se podle SMS zprávy zaslané agentuře ČTK vyjádřil Topolánek.

Do nekomfortní situace se dostala také ministryně školství Miroslava Kopicová. Ta chce prosadit, aby byly státní maturity spuštěny v roce 2010. Pokračuje tak v plánu svého předchůdce, ministra školství z Topolánkovy vlády Ondřeje Lišky.

Jak ČSSD tak ODS ale postupně od brzkého zavedení státních maturit, kvůli němuž na internetu protestuje přes 50 tisíc lidí, daly ruce pryč. Kopicová proto půjde v úterý osobně představitele ČSSD a ODS přesvědčovat, aby znovu změnili názor a na státní maturity kývli už před říjnovými volbami. Právě na podpoře ČSSD a ODS je Kopicová stejně jako ostatní ministři Fischerovy vlády závislá nejvíce.

Související