Práci na tradičně stěžejní části volebního programu ODS a výkladní skříni strany - kapitole financí - povede před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny exposlanec nejsilnější parlamentní strany a předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek.

Nahradí tak Vlastimila Tlustého, který před sněmovními volbami v roce 2006 přišel jako autor kapitoly financí se slibem rovné daně ve výši 15 procent.

Tlustý byl nepřehlédnutelnou tváří předvolebních kampaní v roce 2006, vedle návrhu rovné daně prezentoval také cíl zavést daňové přiznání o velikosti jednoho listu A5.

Po volbách se Tlustý stal ministrem financí v první vládě Mirka Topolánka, kabinet však nezískal důvěru. Ve druhé Topolánkově vládě jeho místo zaujal Miroslav Kalousek (KDU-ČSL, nyní TOP 09). Mezi Tlustým a stranickým vedením to následně začalo vřít a spory vyústily tím, že Tlustý letos v březnu spolu s opozicí vyslovil nedůvěru vládě Mirka Topolánka a v eurovolbách kandidoval za hnutí Libertas.cz.

Kocourek tvrdí, že východiska ODS se měnit nebudou - stále například platí, že nejsilnější parlamentní strana chce nižší daně. Co se změnilo, je ekonomická situace země v době světové hospodářské krize, dodal.

"Nyní jsme v první fázi příprav. Ověřujeme, jak na tom česká ekonomika je. Jaké parametry můžeme slíbit, zatím říct nemohu," uvedl Kocourek. Do září, kdy chce ODS předvolební program zveřejnit, hodlá kapitolu financí "maximálně zaktualizovat".

Topolánkův poradce

Kocourek byl poslancem od roku 1998 po osm let. Jako ekonomický expert ODS vystupuje od počátku 90. let, kdy se stal poradcem pro mikroekonomiku a pro privatizace tehdejšího premiéra, nyní prezidenta Václava Klause. V roce 1997 spolupracoval na Klausově vládním "balíčku" opatření na oživení české ekonomiky. V poslední době působí jako externí poradce šéfa ODS Mirka Topolánka.

Poslanec a vedoucí odborné komise ODS Michal Doktor, které je Kocourek členem, označil volbu Kocourka za šťastný výběr.

S čím půjde strana v ekonomické oblasti do voleb, příliš prozrazovat nechtěl. Jedním z návrhů, o kterém byl ochoten hovořit, bude změna v odečtu úroků z hypotečního úvěru od základu daně.

Podle současného zákona je možné odečítat úroky pouze při jednom refinancování hypotéky, tedy při uhrazení dosavadního úvěru novou hypotékou. Doktor chce navrhnout, aby to bylo možné vícekrát. Možnost odečítání úroků z daňového základu by měla zůstat zachována. Chce také zavést zaměstnanecké výdajové paušály a jimi nahradit různé výjimky v zákoně.

Kampaň ODS i v Chorvatsku

Vedle financí se před mimořádnými volbami chce ODS zaměřit i na nová témata - podle deníku Mladá fronta Dnes například ekologická, aby strana přitáhla hlasy voličů zklamaných Stranou zelených. Protože kampaň letos spadne do období prázdnin, chystá se voliče ODS oslovit i v místě, kam nejčastěji jezdí na prázdniny, tedy v Chorvatsku.

"Chceme ODS propagovat jako značku originálním způsobem, který nenaštve, ale pobaví," řekl k vylepování billboardů v Chorvatsku Mladé frontě Dnes šéf volební kampaně, místopředseda ODS Ivan Langer. Co na obrázcích bude, neprozradil. Programová hesla to však zřejmě nebudou, vzhledem k zářijovému termínu ukončení práce na dokumentu.

Související