Vedení sociálních demokratů a lidovců se shodla, že budou do voleb spolupracovat v oblasti zdravotnických poplatků, slučování zdravotních pojišťoven či úpravy hazardních her. Po jednání předsedů a prvních místopředsedů obou stran to uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté a lidovci byli ve společné vládě v letech 2002 až 2006. Postupně však jejich vztah uvadal a po volbách v roce 2006 bylo zřejmé, že KDU-ČSL bude mít blíže k ODS. Spolu také obě tyto strany zasedly v druhém kabinetu Mirka Topolánka. A mezi ČSSD a KDU-ČSL to často vřelo, sociální demokraté několikrát ostře kritizovali například tehdejšího předsedu lidovců Jiřího Čunka.

Po proklamovaném odchodu konzervativního křídla strany kolem Miroslava Kalouska a květnovém sjezdu KDU-ČSL, na němž byl se do čela lidovců dostal Cyril Svoboda se ale situace začala měnit.

Paroubek lidovce za změnu vedení bezprostředně po sjezdu pochválil. A teď byl ještě vstřícnější.

"Uvažujeme o tom, kdo by mohl být strategickým partnerem sociální demokracie po volbách," řekl v úterý. "Z tohoto hlediska nás jak personální, tak programový vývoj lidové strany potěšil, to neskrývám," dodal.

Kompromisy: Poplatky, hazard i zavedení eura

Podle Paroubka chtějí obě strany společně hledat přijatelný kompromis pro sněmovnu a pro Senát v otázce regulačních poplatků ve zdravotnictví. Předseda lidovců Cyril Svoboda v této záležitosti zdůraznil, že KDU-ČSL nechce zcela zrušit poplatky, ale ani ponechat současnou úpravu.

Pokud Senát odmítne návrhy na zrušení a výrazné omezení poplatků, které ve sněmovně protlačili poslanci ČSSD a KSČM, zachovají se poslanci KDU-ČSL podle Svobody stejně jako při prvním hlasování. Tehdy lidovci hlasovali proti.

Teď však lidovci nabídli Paroubkovi pomocnou ruku. "Bude-li návrh kompromisní a přijatelný, jsme připraveni o něm hlasovat," zdůraznil Svoboda.

Šéf lidovců dále uvedl, že vidí možnosti spolupráce s ČSSD při stanovení mantinelů pro fúze zdravotnických pojišťoven. "My neříkáme kategorické ne slučování pojišťoven," vysvětlil postoj lidovců.

Svoboda s Paroubkem se shodli také na tom, že se budou společně snažit omezit hazardní hry a reklamu na ně. Podle šéfa lidovců je třeba, aby povolování hracích automatů bylo v kompetenci obcí, nikoli ministerstva financí.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že sociální demokraté a lidovci jsou zajedno i v tom, že je třeba zavést v Česku co nejrychleji euro. "Shodli jsme se také na tom, že je důležité v rámci Evropské unie zahájit debatu o možné změně kritérií pro přijetí společné evropské měny," doplnil s tím, že nová pravidla by měla být mírnější pro státy, které neplní původní kritéria kvůli hospodářské krizi.