Řidiči by v budoucnu nemuseli dostávat trestné body za některé menší dopravní přestupky. Neměli by mít také možnost vymlouvat se na to, že vůz řídila osoba blízká, jejíž totožnost nechtějí prozradit.

S těmito i dalšími změnami počítá poslanecká novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou ve čtvrtek v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. Nyní se jí bude zabývat sněmovní hospodářský výbor.

Návrh má velkou šanci dál ve sněmovně i v Senátu uspět. Předložila ho totiž skupina poslanců ze čtyř politických stran: ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Podle jednoho z předkladatelů Karla Sehoře z ODS na ní pracovalo 50 lidí.

"Konec" osoby blízké

Co se má změnit? Například místo obvyklé výmluvy provinilého řidiče na to, že řídila "osoba blízká", kterou odmítnou prozradit, bude mít majitel nebo provozovatel povinnost sdělit vyjmenovaným úřadům, kdo auto řídil.

Výjimku budou mít auta zpravodajských služeb, která spáchají dopravní přestupek. Výjimkou bude také situace, kdy přestupek spáchalo ukradené auto.

Sehoř připustil, že v tomto bodu se může návrh ještě změnit. Jednou z možností je, že by zákon přesně stanovil výčet přestupků, kdy není možné se na osobu blízkou odvolat.

Jeho stranický kolega David Šeich tvrdí, že zvolený způsob je neústavní. Spolu s dalšími poslanci již dříve předložil jinou novelu, která výmluvy řidičů řeší jinak. U menších přestupků s pokutou do 5000 korun by udělil úřad podle Šeichova návrhu pokutu provozovateli vozidla bez ohledu na to, kdo přestupek spáchal. Pokud s tím ale majitel vozidla nebude souhlasit, bude moci podat odpor a bude se pátrat po tom, kdo vozidlo ve skutečnosti řídil.

Ať už nakonec projde kterýkoli návrh, zřejmé je, že možnost automatické argumentace osobou blízkou skončí.

Reflexní vesta a psychologické testy

Nově podpořený návrh také ukládá řidičům povinnost mít na sobě reflexní vestu. Povinnost se má vztahovat na nouzové zastavení na silnici, a to mimo obec. Vestu nebudou muset mít motocyklisté.

Pokud řidič přijde o řidičský průkaz kvůli dosažení určené hranice trestných bodů a bude ho chtít získat zpět, bude muset podstoupit psychologické vyšetření. To má podle předkladatelů pomoci odhalit jeho "nezdravé" řidičské návyky. Za některé menší přestupky by měl dostat řidič pouze pokutu a neměl by ztratit body.

Stošedesátkou

Na vybraných úsecích dálnic a rychlostních silnic bude možné zvýšit nejvyšší povolenou rychlost až o 30 kilometrů, tedy až na 160 kilometrů v hodině.

Tato změna bude platit jen pro osobní auta do 3,5 tuny.

Související