K velmi nezvyklému kroku se v pátek rozhodla Poslanecká sněmovna.

Vyzvala chce, aby si u Bezpečnostní informační služby objednala prověrku lidí angažovaných mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou.

Poslance k tomuto rozhodnutí vedly obavy z toho, že by sklárny mohl koupit dosavadní vlastník, který je přivedl ke krachu. Sněmovna současně vyzvala vládu, aby se situací kolem skláren zabývala na svém nejbližším zasedání. To se má uskutečnit v pondělí.

Ve sněmovně návrh přednesl už ve čtvrtek nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ve chvíli, kdy se poslanci prodejem zkrachovalých skláren Sklo Bohemia zabývali.

Svoboda versus Vivaria 

Svobodovi se nelíbí okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se v úterý stala firma Vivaria.

Vivaria zvítězila ve výběrovém řízení na koupi zkrachovalých skláren. "Podle našich informací došlo ke krokům které vzbuzují velkou pochybnost o průhlednosti celého procesu," prohlásil Svoboda před poslanci.

Majitel Vivarie Lubor Červa zásadně odmítl jakékoliv propojení s bývalými spoluvlastníky sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do níž světelský podnik patřil. Uvedl, že peníze, které chce investovat do světelských skláren, prokazatelně vydělal při svém dřívějším podnikání. Odmítá také to, že by byl zvýhodněn ve výběrovém řízení. Jednání politiků Červa považuje za neuvěřitelnou záležitost. "Je to zoufalá snaha toho, kdo prohrál, se přes odbory dostat k anulaci výsledku. Používají k tomu jakékoliv argumenty," řekl.

Rozhodnutí o prodeji skláren se nelíbí světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi. Ten je jedním z jednatelů Crystal Bohemian Company. Tvrdí, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný.

V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

Související